Çalışanlar İçin Tazminat Almanın Yolu

Çalışanlar İçin Tazminat Almanın Yolu

Bu haberimiz milyonlarca işçi ve çalışanı yakından ilgilendiriyor. İşçi işveren anlaşmazlıkları artık mahkemeden önce arabulucuya gidiyor. Bu da çalışanlar için tazminat almanın yolu arabuluculardan geçiyor anlamına geliyor. Arabulucularda davalar en geç 1 ayda çözülüyor ve hem çalışana hem de işverene kazandırıyor. İşte tazminat ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntılar..

Çalışanlar İçin Tazminat Almanın Yolu

Ülkemizde geçtiğimiz yıldan itibaren arabuluculuk sistemi uygulanmaya başladı. İşveren ile işçiler arasındaki anlaşmazlıklarda mahkemeye gitme şartı artık önce arabulucuya başvurmaktan geçiyor. Yani dava açmak isteyenler önce arabulucuya gidecek eğer sorun çözülemezse mahkemeye gidebilecek.

Tazminat, Maaş Alacakları ve Tüm Alacaklar

Özellikle işe dönüş, maaş alacakları ve tazminat gibi konularda arabulucu şartı bulunuyor. Arabulucuya gitme zorunluluğu olan konular, kıdem tazminatı, ücret, yıllık izin ücreti, fazla mesai alacağı, ihbar tazminatı, resmi tatil ücreti, ikramiye, kötü niyet tazminatı, işe iade ve işveren alacağı taleplerinden oluşuyor. Bu tür anlaşmazlıklarda mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gidilmesi zorunlu.

Direkt Mahkemeye Başvurmak Mümkün mü?

Arabulucuya gitmeden önce iş mahkemesine başvurulmaması gerekiyor. Arabulucuya müracaat etmeden İş Mahkemesi ‘ne gidildiğinde mahkeme daha önce arabulucuya gidilmediği için davayı usulden reddedecek.  O nedenle zaman kaybı yaşamamak için önce arabulucuya başvurmak gerekiyor.

Ne Kadar Sürede Başvurmak Gerekiyor?

İşçinin sözleşmesinin sona ermesinin kendisine bildirilmesinden sonra bir ay içerisinde Arabulucuya başvurması gerek. Bu süreyi geçirirseniz tüm haklarınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Arabulucuyu Kim, Nasıl Seçiyor?

Başvuru karşı tarafın, karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise görevlendirilen Yazı İşleri Müdürlüğü’ne yapılabiliyor. Arabuluculuk konusunda bulunduğunuz bölgedeki adliyelerden bilgi alabilirsiniz.

Arabulucular, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren 3 hafta içinde sonuçlandırmak zorundalar. Bu süre en fazla 1 hafta uzatılabiliyor. Böylece dosyanın 1 ay içinde sonuca ulaştırılması gerekiyor. Daha önce yıllar süren ve insanları canından bezdiren dava aşamaları böylece bir aya kadar inmiş oluyor.

Arabulucuya Ücret Ödeniyor mu?

Evet arabulucular için ücret ödeniyor. Ücret tarifeleri her sene Ocak ayında belirlenip ilan ediliyor. Bu tarife dışında ekstra bir ücret alınmıyor.

Her iki tarafın arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşma sağlamaları hâlinde, arabuluculuk ücreti, aksi kararlaştırılmadıkça taraflarca eşit şekilde karşılanıyor.

Arabulucu Kararı Bağlayıcı mı?

Tarafların arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varmaları halinde, söz konusu anlaşmanın kapsamı anlaşma belgesinde düzenlenir. İmzalanan anlaşma belgesi mahkeme kararı niteliğinde belge sayılıyor. Bu nedenle anlaşılan konuların yargıya taşınması mümkün olmuyor. Anlaşmaya vardığınızda imzalayacağınız belgeleri iyi okumanız gerekiyor.

Arabulucu ile Anlaşamayanlar Mahkemeye Başvuruyorlar

Arabulucuya gitme mecburiyeti bulunuyor ama konu anlaşma ile sonuçlanacak diye bir zorunluluk yok. Anlaşma sağlanamadığında konu mahkemeye taşınıyor. Arabulucularda anlaşma sağlanamaması halinde arabulucu şartı yerine gelmiş olduğundan İş Mahkemeleri’ne dava açmak mümkün oluyor.

Taraflar Arabulucu Toplantısına Katılmazsa Ne Olur?

Taraflardan birinin geçerli bir mazeret göstermeksizin ilk toplantıya katılmaması halinde arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilir ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulur. Her iki tarafın da ilk toplantıya katılmaması durumunda ise konu yine mahkemeye taşınıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir