Çanakkalede Batık Gemiler Turizme Açılıyor

Çanakkalede Batık Gemiler Turizme Açılıyor

Çanakkale’de Batık Gemi Turizmi

2018 Troya yılı kapsamında düzenlenen Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri Çalıştayı ile Piri Reis Araştırma gemisi ile yapılan çalışmalarla Çanakkale denizinde bulunan savaş dönemine ve antik döneme ait batık gemilerin tespiti sayesinde dalış turizmine katkı sağlanması düşünülüyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Troya Antik kentinin kabul edilmesinin 20. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen çalıştay ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün gelişmiş sismik aletler ve sonar sisteme sahip Piri Reis araştırma gemisi batık gemilerin tespit edilmesi için Gelibolu yarımadası, Gökçeada, Bozcaada, Ayvacık kıyılarında çalışmalarını sürdürüyor.

Batık Gemiler Araştırılıyor

Su altı Arkeolojisi programı kapsamında Piri Reis araştırma gemisi ile Çanakkale yöresinde araştırma yaptıklarını belirten Ebamer Müdür Yrd. Doç. Dr. A. Harun Özdaş  sonar tarama sistemi ile deniz tabanının haritalandırmasını yaptıklarını söyledi. Batmış olan gemilerin izlerini arayan ekip, sismik aletlerle de deniz tabanındaki jeomorfolojil verileri ve faylanmalara ilişkin bilgileri de topluyorlar. Bu araştırmalarla Çanakkale bölgesindeki batık gemilerin envanterlerinin tamamlanması hedefleniyor.  Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda birçok batık gemiye ulaşan ekip çalışmalarını bitirdiklerinde bölgenin ayrıntılı bir haritasını çıkarmayı planlıyor. Bu çalışmalar Gelibolu yarımadası, Çanakkale boğazı, Gökçeada ve bozcaada açıklarında belirlenmiş alanlarda sonar haritaların çıkarılması ile yürütülmeye devam ediyor. Bulunan her veri özenle inceleniyor ve bu verilerle ilgili birçok dalış gerçekleştiriliyor.

Bulunan Batık Gemi Sayısı 33’e Ulaştı

Piri Reis araştırma gemisi ile araştırmaları yürüten ekip Çanakkale savaşı döneminden kalma bilinen 30 gemi batığı olduğunu ve bu gemilerin şu ana kadar sadece 15’inin tespit edilerek kayıtlara geçirildiğini belirtti. Ayrıca çalışmalar sırasında Osmanlı döneminden 5 adet batık gemi ve antik dönemden de 13 gemi batığı tespit edilerek kayıtlara geçirildiğini belirten ekip, yapılan çalışmalarda toplam 33 adet batık gemiye ulaştıklarını belirtti.

Dalış Turizmine Katkı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 Troya yılı ilanı çalışmalarında Çanakkale her şeyiyle tanıtılması hedefleniyor. Çanakkale’nin antik çağlardan beri çeşitli kültürden insanlara yurt olması nedeniyle köklü bir kültürel mirasa sahip olması bu kültürel mirsaın ortaya çıkarılması ve dünyaya tanıtılması konuşunda birçok çalışma yapılıyor. Çanakkale’nin su altında da en az su üstündeki bölümü kadar çok kültürel bir zenginliği olduğunun altını çizen yetkililer, yapılan su altı çalışmaların tamamlanmasından sonra kullanma ve koruma dengesi kurularak dalış turizmine de büyük katkı sağlanacağı belirtildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir