Canan Kaftancıoğlu’na 9 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

Canan Kaftancıoğlu’na 9 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlar sebebi ile yargılanmakta idi. Bugün son duruşması görülen davada Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu, 5 farklı kabahatten toplam 9 yıl 8 ay 20 gün mahpus cezasına mahkum edildi.

Canan Kaftancıoğlu’na 9 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” cürmünden 1 sene 6 ay, “kamu hizmetlisine hakaret” suçundan 1 sene 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 2 sene 4 ay, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” suçundan 1 sene 8 ay, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan ise 2 sene 8 ay olmak üzere yekünde 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Temyiz nedeni ile Kaftancıoğlu hakkında tutuklama kararı vermedi.

Kararın Ardından Kaftancıoğlu Açıklama Yaptı

Hakkında 9 sene 8 ay mahpus cezası kararı verilen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu duruşma çıkışında kendisini desteklemek için adliye önüne gelen gruba bir konuşma yaparak kararı değerlendirdi.

Canan Kaftancıoğlu yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Bugün burada beni yalnız bırakmadınız. Adaleti yok edenlerin kulaklarına asla yalnız olmadığımızı yeniden haykırıyorsunuz. Bu devlette duruşma kararları kanunlara nazaran düzenlenmiyor. Yaşanan hiçbir şey tesadüf değil. Saray vesayleti demokratik siyasetin önünde in büyük handikaptır. Onlar sanıyorlar ki basınç yaptıkça korkacağız. Kayyumlarla seçme seçilme hakkı gasp edilenler korkacak sanıyorlar. Susmayacağız. İstanbul’u tekrar halka vermek için yola çıkmış bir cezalandırma davasıydı ve ceza verildi. Korkutmaya çalışsalar da ellerimizi kollarımızı bağlamaya çalışsalar da sesimiz kısılmaz özgürlükten. Buradan açıkça söylüyorum: Ayrımsız bir biz mevsimi başladı. Bizim umudumuzu yüreğimizi kırmaya çalışıyorlar. Bağımsız ve demokratik cumhuriyetin vatandaşları olarak yaşamak istiyoruz. Bugün burada inanarak ve saatlerce bekleyerek şahsım üzerinden demokrasi savaşına verdiğiniz destek bir ümit ışığıdır. Dostlarım kardeşlerim geçen duruşmada okuduğum şiir cezayı artırıcı öge olarak kabul edildi. Şiirler sıktır.”

Canan Kaftancıoğlu'na 9 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

Kaftancıoğlu açıklamasını tekrar Nazım Hikmet’ten şu mısraları okuyarak sonlandırdı;

Yerküreden, memleketinden, beşerden
Umudum kesik değil diye
İpe çekilmeyip de
Atılırsan içeriye,
Yatarsan on yıl, on beş yıl
Daha da yatacağından sair,
‘Sallansaydım ipin ucunda
Bir bayrak üzere keşke”
Demiyeceksin,
Yaşamakta ayak direyeceksin.
Tahminen bahtiyarlık değildir artık,
Boynunun borcudur gelgelelim,
Düşmana inat
Bir gün fazla yaşamak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: wolinka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir