Çek ve Kara Liste Affı Geliyor

Çek ve Kara Liste Affı Geliyor

Esnaf ve vatandaşın merakla beklediği haber sonunda geldi.. Çek ve kara liste affı geliyor.. Yapılacak düzenleme ile karşılıksız çeke para ve hapis cezası 3 yıl ertelenecek. Çek sahibi tutarın en az % 10 ‘luk tutarını hemen, kalanını ise 3 yılda ödeyebilecek. Yeni verilecek kredilerde ise kara liste dikkate alınmayacak…

Çek ve Kara Liste Affı Geliyor

Özellikle koronavirüs salgını, daha önce başlatılan çalışmaların hızlandırılmasına sebep oldu. Karşılıksız çek sebebiyle verilen hapis cezalarının ekonomik sorunlar nedeniyle ertelenmesine ilişkin çalışmalar tamamlandı. Kısa sürede TBMM gündemine getirilecek düzenleme, hapis ve para cezalarının 3 yıl süre ile ertelenmesi ve sicil affi çıkarılmasını içeriyor.

Çek Sahipleri Önce Kısmi Bir Ödeme Yapacaklar

Karşılıksız çek sahibi, ceza ertelemesinden yararlanmak için ilk etapta çek tutarının belli bir oranını ödeyecek (en az % 10 ‘u olduğu ifade ediliyor); kalan tutarı da 3 yıl içinde ödemeyi taahhüt edecek. Çek sahibi, 3 yıl sonunda tüm borcunu öderse karşılıksız çek nedeniyle ortaya çıkan cezalar, tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkacak.

Çalışma, karşılıksız çek nedeniyle bankalarda tutulan kara listeleri de kapsıyor. Kara listede olanların bankalardan kredi alamama sorunu da çözülecek. Mevcut düzenlemede, kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutulduğu için risk alınmıyor. AK Parti kurmayları, “Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını belirteceğiz. Yasa hükmü haline getireceğiz” dedi.

Düzenleme, koronavirüs nedeniyle yeni sorunlarla karşılaşan iş sahiplerinin rahatlaması için yeni önlem paketlerinin bir parçası olarak hayata geçirilecek.

Çek ve Kara Liste Affı Geliyor

En Fazla Karşılıksız Çek 2018 Yılında

Konuya ilişkin yapılan çalışma sırasında ilgili bakanlıklardan ilgili veriler istendi. Adalet Bakanlığı, karşılıksız çek suçundan 300 ‘den fazla kişiyle ilgili kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu, yüzlerce de süren dava bulunduğu bilgisini paylaştı. Ticaret Bakanlığı da karşılıksız çekle ilgili olarak, toplam çeklerin yaklaşık % 3 ‘ünün karşılıksız olduğu bilgisini verdi. En fazla karşılıksız çek sorunu yaşanan yılın 2018 yılı olduğu ifade edildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. 26 Mart Perşembe günü resmi gazete yayımlanan yasa ile kredi sicili affı geldi. 5834 ssayılı kanunda yapılan değişiklikle borçlulara yapılandırma hakkı geldi. Ancak kanuni takibe düşenler için bankalar bunu yapmıyor. Kendilerine böyle bir yazı gelmediğini söylüyorlar. ŞU zor günlerde vatandaş için çok önemli bir konu. Konunun gündeme gelmesi dileğiyle

    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200326M1-1.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir