Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Ülke halkı tarafından yapılacak tasarruflar, yatırımlara dönüştüğünde hem tasarruf edene hem de ülke ekonomisine olumlu bir katkı sağlamaktadır.Türkiye diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında tasarruf etme oranı en az olan ülkeler arasındadır. Ülkemizde tasarrufun milli gelire oranı 1990’lı yıllarda % 20 civarındayken bu oran son yıllarda % 20 ‘nin de altına gerilemiştir. Özellikle 18-24 yaş grubu arasında bu oran % 13 – % 14 seviyelerine inmektedir.

Tüm bunlar gözönüne alındığında özellikle de gençler arasındaki tasarruf saikini artırmak ve onları tasarruf etmeye alıştırmak amacıyla yasal bir düzenleme yapılmıştır. 16 Aralık 2015 tarihinde yayınlarak yürürlüğe giren bir yönetmelikle gençlerin tasarruf yapmasının desteklenmesi yönünde önemi bir adım atılarak, “Çeyiz Hesabı” adı altında bir uygulama başlatılmıştır. Bu uygulamaya göre Çeyiz Hesabında biriktirilecek tutarın belli bir oranında devlet de bu birikime katkı yapmaktadır.

ceyizhesabi.jpg

Çeyiz Hesabının Amacı Nedir?

Ülkenin geleceği olan gençleri erken yaşta tasarruf yapmaya özendirmek ve ileride yetişkin bir birey olduklarında da edindikleri bu tasarruf alışkanlığını sürdürebilmelerini sağlamak, “Çeyiz Hesabı” uygulamasının temel amaçlarındandır. Gençlerin, Çeyiz Hesapları aracılığıyla yaptıkları birikimlerin evlilikleri sırasında sunduğu maddi katkıyı görerek tasarruf yönünde daha bilinçli adımlar atmalarının teşvik edilmesi planlanmaktadır.

Çeyiz Hesabını Kimler Açtırabilir?

Gençlerde tasarruf alışkanlığını geliştimeye yönelik olarak uygulamaya başlatılan Çeyiz Hesabını açtırmak için bazı kriterler bulunmaktadır. Buna göre Çeyiz Hesabı açtıracak kişilerin aşağıdaki şartları taşmaları gerekmektedir.

– Çeyiz hesabını açtıracak kişinin için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Mavi Kart’a (Vatandaşlık Yasası’na göre doğuştan Türk vatandaşı olup sonradan vatandaşlıktan çıkarılanlara bazı durumlarda verilen bir kart) sahibi olması.

– Hesabı açacak olanın hesabın açıkdığı tarihte en fazla 24 yaşında olması. (Reşit olmayaan gençlerin velileri bu gençler adına hesap açabilir.)

– Hiç evlenmemiş olması.

Çeyiz Hesabı Nasıl Çalışır?

Çeyiz Hesabı’nı ilk açtırırken hesaba belli bir tutar yatırılmalıdır, ne var ki  açılışta yatırılabilecek bu tutar 2017 yılı için 16,433.56 TL’den daha fazla olamaz. (Çeyiz Hesabı Yönetmeliği’ne göre hesap açılış tutarları yapılacak bir takım hesaplamalar neticesinde her yıl için yeniden belirlenir.) Çeyiz Hesabı’na aylık veya 3 aylık dönemlerde düzenli olarak para yatırılması beklenmektedir.

Açıldığı bankadan başka bir bankaya taşınamayan Çeyiz Hesabı, ortak hesap şeklinde olmamaktadır. Her kişi için sadece tek bir Çeyiz Hesabı açılabilmektedir.

Devlet Katkısından Nasıl Faydalanılır?

Devletin, Çeyiz Hesabı’na yapacağı katkıdan faydalanabilmek için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlar:

  • Minimum 3 yıl süreyle aylık veya 3’er aylık olarak Çeyiz Hesabına hesaba düzenli para yatırılması;

  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması;

  • Evlilik tarihinden sonraki 6 ay içerisinde, evliliğin ilk olduğunu ispatlamak üzere İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alınacak resmi belge ve nikah sırasında verilen Evlilik Cüzdanı ile birlikte hesap şubesine başvurulmasıdır.

Bu koşulları sağlayan gençlere hesaptaki birikim tutarları devlet katkısıyla birlikte en geç 2 ay içerisinde ödenmektedir.  Bu şartların sağlanmaması durumunda gençler devler katkısından yararlanamamakta sadece hesaplarında biriken tutarı alabilmektedir.

Tasarruf edip para biriktirmek isteyen gençler, Çeyiz Hesabı ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak üzere devletle bu konuda anlaşmalı olan bankalardan birine başvurabilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir