Çiftçilere Kredi Yapılandırma Müjdesi

Çiftçilere Kredi Yapılandırma Müjdesi

Çiftçilere kredi yapılandırma müjdesi geldi.. Ekonomik problemler yaşayan ve bu nedenle de mevcut kredilerini ödemekte zorluk çeken çiftçilerin kredi borçları 5 yıla kadar ertelenebilecek. Üstelik kredilerin faiz oranları da yüzde 9 oranına kadar düşürüldü.

Çiftçilere Kredi Yapılandırma Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarımsal kredilerde faizin indirildiğini belirterek, % 9 oranına kadar inen kredilerdeki faiz desteği oranlarında da değişik yaptıklarını ifade etti..

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren bu kararla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2022 yılı sonuna kadar kullandıracağı düşük faizli kredi limitleri ve kriterlerinin yeniden belirlendiğini belirten Bakan Berat Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzde 9 ‘a kadar düşürülen faizler, düşük faizli işletmeler, 3 istisna dışında minimum % 50 indirimli uygulanarak devreye giriyor. Eskiden minimum % 25 ‘ti, bunu % 50 ‘ye çektik. 9 – 4,5 olarak uygulanıyor ama bir çok alanda, hayvancılıkta belirli koşulların sağlanması durumunda bu indirimler % 100 ‘e kadar çıkıyor malumunuz. Yani bu sıfır faizli kredi anlamında. Yani 4,5, 2,25, hatta sıfır manasında. Özellikle hayvancılığın birçok alanında kullandırılan kredi limitlerini de artırarak çok önemli bir adım attık.”

Afetlerden Etkilenen Üreticilerin Kredileri de Yapılandırılacak

Son dönemde yaşanan doğal afetlerden etkilenen üreticilere kredi geri ödemelerinde yapılandırma imkanı sağlandığı müjdesini de veren Bakan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

” Doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin tümü için önemli bir müjde. % 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizden, yeniden vadelendirebilecekler artık. Ziraat Bankası burada önemli bir yük almış olacak ve üreticilerimizin mevcut borçlarının sadece bir tek sezonda edilecek tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak, ürün, zamanlama, iklim şartları borçları en az 5 yıllık bir süreçte piyasanın çok çok altında, çok daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak yeni bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. “

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir