Çöldeki Devasa Yapı: Mano Del Desierto

Çöldeki Devasa Yapı: Mano Del Desierto

Güney Amerika’nın renkli ülkelerinden Şili’deki Atamaca Çölü’nde bulunan devasa el heykeli yani asıl adıyla Mano del Desierto, yer yüzündeki en muhteşem görüntüye sahip bir heykel olma özelliğini taşıyor. Heykelin mimarı Şilili Mario Irarrazabel, bu devasa şaheseri 1992 yılında inşa etti. İnşasından sonra Şili turizmi açısından büyük fayda sağlayan yapıtın heykeltıraşa göre anlamı insanlığın trajedisi.

Turist Akınına Uğruyor

Mano del Desierto, nam-ı değer devasa el heykeli Şili’nin Antofagasta şehrine yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki güney kesimde yer almakla birlikte rakımı 1100 metreyi bulmakta. Heykeltıraş Mario Irarrazabel, bu devasa yapıtı Corporacion Pro Antafagasta isimli bir kuruluştan yardım alarak insanlığa kazandırdı. Firma maddi olarak destek sağlamanın yanı sıra yapıtın güvenliği için de çalışmakta. Bu devasa heykel için, ülkemizde de sıkça yapılmakta olan tarihi eserler üzerine grafiti çizimleri ile yapıtın ilk yapıldığı senelerde bazı sıkıntılar oluşsa da firmanın güvenliğinin ardından bu sorun ortadan kalkmış ve günümüzde periyodik olarak bakımları yapılmakta. Ayrıca Antofagasta şehrinin yerel halkı da bu muhteşem şaheser için gönüllü olarak çalışmakta ve orjinalliğini korumaktalar.

Yapıtın Özellikleri

Yapımı 1992 yılında tamamlanan ve uzaktan bakıldığında göğe doğru uzanan bir el olarak görünen Mano del Desierto’nun temeli demirler ile desteklenmiş olmakla birlikte 12 metrelik devasa boyutu ise çimento – demir karışımıyla yapılmış. Benzer yapıtın boyutsal olarak biraz daha ufağı yine Şili’de bulunmakta. Punta del Este isimli kasabada bulunan ufak ikizinin mimarı da yine Mario Irarrazabel. Gelen her turist için farklı anlamlar alan devasa yapıt kimileri için üzüntü ve yalnızlığı, kimileri için adaleti, kimileri için ise işkenceyi tanımlıyor. Şehir merkezine 75 kilometre gibi bir uzaklıkta olmasına rağmen sene içerisinde oldukça fazla sayıda turist akınına uğrayan devasa yapıt Atamaca Çölü’ndeki hiç şüpesiz en muhteşem eser olarak görülmekte.

İnsanlığın Çaresizliğini Simgeliyor

Yapıtın mimarı Şilili Mario Irarrazabel, Roma’da eğitim aldıktan sonra Alman Otto Waldemar ile çalışıp kendi eserlerini Şili’de sergilemeye başlamış ve günümüzde de Mano del Desierto ile oldukça büyük hayran kitlesine ulaşmış bir heykeltıraş. İnsanlığın doğaya karşı savunmasız ve çaresiz olduğunu simgelemek için bu heykeli yaptığını söyleyen heykeltıraş, dünyanın adaletsizliğine de gönderme yaptığını vurguluyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir