Commerzbank ve Deutsche Bank Birleşiyor

Commerzbank ve Deutsche Bank Birleşiyor

Commerzbank ve Deutsche Bank birleşiyor. Almanya’nın en büyük bankalarından olan Deutsche Bank ve Commerzbank birleşmek için resmi görüşmelere başladıklarını duyurdu. İhtimal dahilinde olan krizlere karşı daha dayanıklı olabilmek için birleşme konusunda anlaşma sağlanması bekleniyor. Anlaşma için her iki bankanın yönetim kurullarının karar aldığı, denetleme kurullarının da stratejik seçenekleri de incelemek üzere bir araya geldiği kamuoyuna duyuruldu.

Commerzbank ve Deutsche Bank Birleşiyor

Birleşme görüşmelerine ilişkin Deutsche Bank, “Gayrı resmi görüşmelerin 3 ila 5 haftadan fazla sürmemesi gerektiğini” duyurdu.

Commerzbank Yönetim Kurulu Başkanı  Martin Zielke ve Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing ‘in geçtiğimiz hafta için özel bir yerde Almanya ‘nın 2 büyük bankasının birleşmesi hakkında görüşmeler yaptıkları  basına sızdırılmıştı. Bankaların birleşmesi konusunda yapılan görüşmelerin medyada paylaşılmasının ardından birçok siyasetçi birleşmeye tepki gösterdi.

Almanya ‘nın Güçlü Bankalara İhtiyacı Var

Almanya’nın güçlü bankalara ihtiyaç duyduğunu belirten Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, hükümetin ekonomik açıdan uygun seçeneklere açık olduğunu ifade etti. Deutsche Bank ‘ın dünya genelinden 97.000 ve Commerzbank ‘ın da 49.000 çalışanı bulunuyor. İki bankanın birleşmesi gerçekleşirse bu birleşmeden dolayı pek çok çalışanın işini kaybetmesi endişesi yaşanıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir