Dar Gelirli Ailelere Düşük Taksitli Ev Müjdesi

Dar Gelirli Ailelere Düşük Taksitli Ev Müjdesi

Son dakika.. Dar gelirli ailelere düşük taksitli ev müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ev sahibi olmak isteyen ailelere müjdeli haber geldi. Uzun zamandır hazırlıkları sürdürülen, asgari ücretli çalışanların bile taksitlerini kolayca ödeyebilecekleri düşük taksitli konutlar için çalışmalar tamamlandı. Bundan Türkiye genelinde her yıl 100 bin Sosyal Konut inşa edilecek. İşte projenin detayları..

Dar Gelirli Ailelere Düşük Taksitli Ev Müjdesi

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak “Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut” projesinin tanıtımı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi ‘nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek proje büyük ilgi gördü.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara sahip olma şartları, evlerin modelleri, uygulama özellikleri, ödeme ve vadeyle ilgili tüm ayrıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında protokol imzalanarak her yıl 100 bin sosyal konut projesinin ilk adımı atıldı. Proje kapsamında asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecekler.

Projenin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Toplantıda ilk söz alan isim projenin finansman bölümünü üstlenen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu.

Bakan Berat Albayrak açıklamasında ” Kimsenin barınma sorunu olmasın. Gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Sadece yüksek büyüme rakamlarını elde etmek değil, bunun sağlıklı ve sürdürülebilir olması, gelirin daha adil dağılımı en büyük amacımız” ifadelerini kullanarak alt gelir grubu herkesi ev sahibi yapana kadar çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimat sonrası çalışmalara başladıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise; 2019 yılında 50.000 adet olarak belirledikleri sosyal konut sayısını 100 bin adete çıkardıklarını ifade ederek bakanlık olarak çalışmalarını tüm hızı ile sürdürdüklerini ifade etti.

TOKİ ile hayata geçirilecek olan kampanyada düşük peşinat, faiz ve aylık taksit ile vatandaşı kira öder gibi ev sahibi yapacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında ortak protokol imzalandı.

Dar Gelirli Ailelere Düşük Taksitli Ev Müjdesi

240 Ay Vade ve 894 TL Taksitle Ev Sahibi Olunacak

İmzalanan protokol sonrasında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ” Bugüne kadar TOKİ vasıtası ile 857 bin konut inşa ettik. Ülke genelinde 96 millet bahçesi yapıyoruz. İlk 50.000 konut projesi vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Bizde hem sayıyı arttırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. 2020 yılında ülkemizin 81 vilayetinde 100.000 sosyal konut projesini başlatıyoruz.

İnşallah azami 1 ila 1,5 yıl içerisinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz. Hedefimiz vatandaşlarımızın zemin + 2, zemin + 3 bilemediniz zemin + 4 olarak bu binalara yerleşmeleri. Hem depreme dayanıklı hem de görünümü itibari lie mahalle kültürüne hakim kılmanın adımlarını atacağız.

Yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın aylık 894 TL taksit ve 240 ay vade ile ev sahibi olma imkanını sağlayacağız. Böylelikle 100 bin dar gelirli ailemizin kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir