Denizbank Satıldı mı ?

Denizbank Satıldı mı ?

Denizbank ‘ın satıldığı konusunda bir haber gündeme gelmiş ve pek çok kesimde merak uyandırmıştı. Peki Denizbank satıldı mı ? Eğer Denizbank satılmışsa kim satın aldı? Satış işlemi ne zaman gerçekleşecek? Ve en çok merak edilen konu.. Denizbank ‘ın yeni sahibi kim olacak? İşte Denizbank ‘ın satışına ilişkin merak edilen tüm soruların cevapları…

Denizbank Satıldı mı ?

Denizbank’ın şu anki sahibi Rus Sberbank..  Sberbank Denizbank’ı bu yılın ilk çeyreğinde satmayı planladığını daha önce de duyurmuştu. Denizbank’ın hakim ortağı Rus Sberbank, bu yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar Denizbank’ı Dubai merkezli Emirates NBD Bank ‘a satmayı planlıyor.

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın CEO’su German Gref, Rus Yatırım Forumu ‘nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizbank ‘ı bu yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar Dubai merkezli Emirates NBD Bank ‘a satmayı planladıklarını ifade etti.

Denizbank Satışı İçin Onay Bekleniyor

Sberbank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Lev Hasis, Ocak ayı sonunda bir açıklama yaparak, Denizbank’ın satılması için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ‘nin düzenleme kuruluşundan Şubat ayının sonuna kadar onay almayı beklediklerini, diğer düzenleme kuruluşlarından ise gerekli tüm onayları aldıklarını açıklamıştı.

Denizbank ‘ın Türkiye’deki Serüveni

Denizbank, Zorlu Holding tarafından 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak  Özelleştirme İdaresi ‘nden satın alınmıştı. 2006 yılının Ekim ayında Avrupa ‘nın önde gelen finans gruplarından Dexia bünyesine katılan Denizbank, 6 yıl boyunca Dexia ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdürdükten sonra, 28 Eylül 2012 tarihinde Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ‘a satılarak bu bankanın bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Günümüzde ise halen Sberbank bünyesinde bulunuyor. Denizbank’ın Emirates NBD Bank ‘a satılması planlanıyor.

Emirates NBD Bank Kime Ait ?

Emirates NBD Bank aslında 2007 yılında birleşen Emirates Bank International (EBI) ve National Bank of Dubai (NBD) bankalarının yeni ismi.. geçtiğimiz yıl 7000 civarında çalışanı olan bankanın 500 milyar dolara yakın aktif büyüklüğü bulunuyor. Fitch ratingi A+, Moody’s notu ise A3 seviyesinde bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri ‘nin en buyuk aktif büyüklüğüne sahip bankasıdır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir