Denizbank Satışında Sona Gelindi

Denizbank Satışında Sona Gelindi

Uzun zamandır gündemde olan Denizbank satışında sona gelindi. Emirates NBD ve Sberbank, Denizbank hisselerinin % 99,85 ‘inin devrinde anlaştığını duyurdu. Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Denizbank ‘ın çoğunluk hisseleri devir işlemleri sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Emirates NBD ‘ye geçecek.

Denizbank Satışında Son Viraj

Emirates NBD ve Sberbank, satış görüşmelerinde toplam bedel konusunda Denizbank ‘ın 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla sahip olduğu 15,51 milyar Lira ‘lık konsolide özkaynak büyüklüğüne istinaden 15,48 milyar Lira bedel üzerinden anlaşma sağladılar. Bu anlaşma ile de Denizbank satışında sona gelindi.

Emirates NBD ve Sberbank tarafından yapılan anlaşmanın tamamlandığı duyuruldu. Anlaşma DenizBank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu ‘na (KAP) bildirildi. Denizbank ‘ın satışına ilişkin söz konusu açıklama şöyle;

“İlgide kayıtlı açıklamalarımız ile Emirates NBD Bank PJSC (Emirates NBD) ve Sberbank of Russia ‘nın, Sberbank ‘ın, sahibi olduğu Denizbank ‘ın hisselerinin % 99,85 ‘inin Emirates NBD’ye satışı konusunda bir sözleşme imzaladıkları duyurulmuştu.

2019 Yılı İkinci Çeyreğinde Devir İşlemleri Tamamlanacak

Sberbank ve Emirates NBD 2 Nisan 2019 tarihinde bir “Yenilenen Sözleşme” imzalamıştır. Sözleşmeye göre Denizbank hisselerinin % 99,85 ‘inin toplam bedeli konusunda Denizbank ‘ın 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla sahip olduğu 15,51 milyar Lira ‘lık konsolide özkaynak büyüklüğüne istinaden 15,48 milyar Lira bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmışlardır.

Devir işleminin düzenleyici kuruluşların onayına tabi olmak koşuluyla 2019 yılının 2. çeyreğinin sonunda tamamlanması beklenmektedir.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir