Denizli, Antalya ve İzmir’de Şiddetli Deprem

Denizli, Antalya ve İzmir’de Şiddetli Deprem

Sabah saatlerinde Merkez üssü Denizli Acıpayam olan şiddetli bir deprem oldu. Bölge halkının paniğine sebep olan şiddetli deprem pek çok ilde de hissedildi. Denizli, İzmir ve Antalya illerinde hissedilen bir şiddetli deprem meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklama ile depremin merkez üssü Denizli / Acıpayam olarak açıklanırken, depremin büyüklüğü ise 5,5 olarak duyuruldu. Depremin Yeniköy/Acıpayam ‘da meydana geldiği ve derinliğinin 5 km olduğu ifade edildi.

Denizli, Antalya ve İzmir’de Şiddetli Deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Denizli’de saat 09.34’te merkez üssü Acıpayam olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem olduğunu duyurdu. Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin şiddetinin 5.6 olduğunu açıkladı. Deprem İzmir ve Antalya’da da hissedildi.

Depremde Can Kaybı Yaşanmadı

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, depremle ilgili şunları söyledi:

Binalarda çatlamalar var ama can kaybı yok. Deprem; gece saat 4 civarında bir kere oldu. Daha sonra tekrar biraz önce 15 dakika önce; ben de hastanedeydim. Oradan ayrılırken kendi aracımda baktım ortalık sallanıyor. İşte o sırada esas büyük deprem oldu.

Bütün vatandaşlarımız dışarıda. Bizim en çok korktuğumuz çatılardan düşenlerin insanların üzerine düşmesini önlemek amacıyla şu anda ekiplerimiz de binaların diplerini boşaltmak için çalışıyorlar.

Yeşildere’ye yakın bir Ucarı köyümüz var. Orada muhtarımız aradı can kaybımız yok, gidip bakacağız birazdan. Binaların çatı katlarında çatlama olduğu, bacalarının sarsıntıyla düştüğü… Biz o yüzden korkuyoruz. Allah korusun daha büyük depremler yaşamayalım inşallah.

Biz özellikle çatıdan düşecek baca ve kiremit parçalarının vatandaşlarımızı yaralamasından korkuyoruz.

Türkiye Bu Depremlere Alışık Olmalı

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Şerif Barış, korkutan depremle ilgili şunları söyledi:

5,5 kuvvetli bir deprem. Derinliği 10-12 km civarında verilmiş. Dayanıksız binalarda hasar yapabilecek bir deprem. Bunun arkasından gelebilecek deprem için net bir şey konuşmak mümkün değil. Evlerinde çatlak ve hasar varsa insanların o evlere girmemesi tavsiyesinde bulunuyorum. Bu istenmeyen bir olay ama Türkiye’nin bunları aşması lazım. Bizim bu depremlere alışık olmamız ve hazır olmamız gerekiyor.

Son zamanlarda Hollandalı uzman depremi bildiğini söylüyor. Biz depremi belirlemeyle uğraşıyoruz ama insanların bunu beklemeden önce insanların mobilyalarını eşyalarını sabitlemeleri ve kendilerini korumayı öğrenmesi lazım. Ben geçmiş olsun diyorum.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir