Devlet Bu Alanda İlk Kez Destek Sağlayacak

Devlet Bu Alanda İlk Kez Destek Sağlayacak

Devlet bu alanda ilk kez destek sağlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank KOBİ ‘lere yeni bir destek müjdesi  verdi. Bakan Varank, “KOSGEB bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı ‘nın çağrısına çıkacak. İmalat sanayiinde dijitalleşme temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon TL olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız” açıklamasını yaptı.

Devlet Bu Alanda İlk Kez Destek Sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesine yönelik çok önemli bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve yeni bir destek paketi hazırladıklarını duyurdu. Sanayicilerin görüş ve taleplerini yerinde almak için il ziyaretleri düzenleyen Bakan Mustafa Varank, Hatay ilimizde çeşitli temaslarda bulundu.

Hatay ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Varank, bakanlık olarak sanayicilerin üzerindeki yükleri azaltmayı kendilerine görev edindiklerini ifade ederek, “Ankara’da kapalı kapılar ardında çalışan bir Bakanlık değiliz. İl il geziyoruz, yerelin önerilerini dinliyor ve varsa problemlerine yerinde çözüm arıyoruz. Sanayicinin ve girişimcinin fiziken de yanında olmayı çok önemsiyoruz. Sanayi sektörü, güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifi. Buradan hareketle sektörü desteklemek adına somut adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

Yıl Boyunca Asgari Ücret Desteği Sağlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın geçtiğimiz ay reel sektöre yönelik verdiği müjdeleri hatırlatan Varank, “Bu yıl ve önümüzdeki sene ilk kez işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet karşılayacak. 2018 yılında asgari ücret desteğini ilk dokuz ay uygulamıştık. İnşallah bu yıl tüm yıl boyunca uygulayacağız. 2018 yılında 9,5 milyon vatandaşımız bu destekten faydalandı ve 7,5 milyar TL ‘lik bir ödemeyi devletimizin kasasından sanayicilere gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

10 Milyon Kişi Destekten Faydalanıyor

Bakan Varank, 2018 yılında tüm işverenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indiriminden faydalandığını anlatarak, “Böylelikle 10 milyon kişiye ulaştık ve toplamda 14,7 milyar TL ile işverenlerimize destek olduk. 51 ilimizde 5 puanlık indirime artı bir puan bölgesel istihdam teşviğini ekleyerek 1,5 milyon vatandaşımız için 1,5 milyar TL ekstra katkı sağladık. Bu destekleri 2019 yılında da devam ettireceğiz. KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında da % 10 ‘luk indirim yaptık” açıklamasını yaptı.

Mali Disiplinden Taviz Verilmeyecek

Sözlerini sanayicilere bir müjde vermek istediğini belirterek sürdüren Mustafa Varank, “KOSGEB bu hafta KOBİ Gelişim Destek Programı ‘nın çağrısına çıkacak. İmalat sanayiinde dijitalleşme temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon TL olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ ‘lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız. Böylece hem teknoloji geliştiricisi KOBİ ‘lerin hem de teknoloji kullanıcısı imalatçı KOBİ ‘lerin büyümesine katkı sağlayacağız. Yeri gelmişken şunu da vurgulamam gerekiyor. Açıkladığımız bu programların her biri 2019 yılı bütçesinde karşılığı olan programlar. Yani, mali disiplinden de asla taviz vermek gibi bir durumumuz söz konusu değil” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir