Devlet İş Arayanlara 900 TL Destek Verecek

Devlet İş Arayanlara 900 TL Destek Verecek

İstihdam seferberliği tüm hızı ile devam ederken, hükümetin, sosyal yardım alanların iş gücüne katılmasına sağladığı teşvikler de artarak devam ediyor. Devlet iş arayanlara 900 TL destek verecek. İş görüşmesi için 40 TL ile 120 TL arasında destek sağlanırken, çalışmaya başlanması halinde 788 TL destek ödemesi yapılıyor.

Devlet İş Arayanlara 900 TL Destek Verecek

İkinci istihdam seferberliği devam ederken, çalışabilecek durumda olup sosyal yardım alanların aktif iş gücüne katılması için hükümet tarafından destekler veriliyor. İş arayanlara iş görüşmesi için gereken evrakların masrafı karşılığında 40 TL ile 120 TL arasında destek ödemesi yapılırken, bu kişinin çalışmaya başlaması halinde 788 TL daha veriliyor. Tüm bu ödemelerle iş arayanlara devlet tarafından yapılan destek 900 TL ‘yi de geçiyor.

İşe Girmek İçin Yapılan Tüm Giderler Karşılanıyor

Devlet tarafından sağlanan ‘istihdam yardımı’, iş arama ve bulma sürecinde yapılan masrafların karşılanmasını sağlıyor. İşe başlamak için kişiler teşvik edilirken bu bağlamda tüm masraflar da devlet tarafından üstleniliyor. Sosyal yardım alan kişiler, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru / kabul aşamasında gereken sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderler için, bir yıl içinde azami 3 kere olmak üzere, 40 TL ile 120 TL arası devlet yardımı alabiliyor. Bu şekilde iş ararken ve iş görüşmesine giderken yapılan masraflar devlet tarafından karşılanmış oluyor.

İşe Düzenli Olarak Devam Edenlere Yardım Önceliği

İşe yerleşmesi halinde sosyal yardım alan kişiye, her yıl bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) üçte biri kadar nakdi yardım veriliyor. Bu yıl için bu tutar, 788,84 TL olarak belirlendi. Sosyal yardım alan bu kişilerin işe yerleşmeleri halinde, eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. Yerleştikleri işlerine düzenli olarak devam edenlere ise kömür, eğitim, gıda gibi sosyal yardımlarda öncelik veriliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir