Dikkat ! Akıllı Telefonlar Dinleniyor

Dikkat ! Akıllı Telefonlar Dinleniyor

Akıllı telefonlar dinleniyor mu ? Yıllardır her kesim tarafından merak edilen bu sorunun cevabı en yetkili isimden geldi. Bu konuda Türkiye’de en yetkili ve bilgili isimlerden olan Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, web sitelerinde ya da sosyal medyada gezinirken veya sohbet esnasında konuşulan ögeyle ilgili içerikle karşılaşılmasının akıllı cihazlar tarafından kullanıcıların dinlenildiği şüphesini akla getirdiğini söyledi. Atalay; ” Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor. ” ifadelerini kullandı.

Dikkat ! Akıllı Telefonlar Dinleniyor

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu ifade ederek, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Atalay, akıllı telefon kullanan kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalarla alakalı reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi sonrası ” Biri bizi dinliyor ” iddialarının gündeme geldiğine dikkat çekti. Atalay, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde ‘ortamdan ses kaydı yapabileceği’ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var.”

Konuşmalarla Alakalı Reklamlar Gösteriliyor

Atalay ‘ın açıklamaları şöyle devam etti; ” Şirketler, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla uygulamalarda ve web sitelerinde etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknolojileri kullanıyorlar. Web sitelerinde gezinirken ya da sosyal medyada dolaşırken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda buluyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor.”

Akıllı Telefonlara Yüklenen Uygulamalara Dikkat

” Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor. Söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunma sağlanabilir. ”

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, hayatı kolaylaştıran teknolojinin, aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceğini de belirterek, bu anlamda yerliliğin öneminin ortaya çıktığının da altını çizdi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir