Dikkat ! Bankada Hesabı Olan Herkesi İlgilendiriyor

Dikkat ! Bankada Hesabı Olan Herkesi İlgilendiriyor

Dikkat ! Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiriyor bu uyarı.. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), özellikle sosyal medya platformlarında banka müşterilerini hedef alan sahte reklamlarda artış yaşandığının gözlendiğini belirtti. Bu reklamlar nedeni ile herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, sosyal medyadaki bu paylaşımlara itibar edilmemesi, gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi konusunda uyarıda bulundu. BDDK, sosyal medya platformlarında banka müşterilerini hedef alan sahte banka site bağlantılarını içeren reklamlar hakkında bir açıklama yayınladı.

Dikkat ! Bankada Hesabı Olan Herkesi İlgilendiriyor

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, bahse konu sahte reklamlar, BDDK ismi ve logosunun yanında bankaların logosu ve görselleri de kullanılarak hazırlanıyor. Sosyal medya kullanıcılarına BDDK tarafından düzenlenmiş gibi gösterilen kredi kartı ücret iadesi veya banka tarafından düzenlenmiş görünen hediye çekilişi kampanyasına katılım vaatlerinde bulunuluyor. Ayrıca bu reklamlarda kredi kartı puan kampanyasına katılım, kolay kredi kullanımı gibi cezbedici ama gerçek olmayan vaatler de sunuyor.

Kişisel Bilgileriniz İsteniyor

Bu sahte reklamlarda, sahte sitelere yönlendirilen kullanıcılardan isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi isteniyor. Ayrıca ilgili reklamlarda, sahte sitelere yönlendirilen kullanıcıların, bu siteler vasıtası ile mobil cihazlarına veya bilgisayarlarına, kullanıcı bilgilerine erişim amaçlı zararlı yazılımlar yüklenmesi de amaçlanıyor. Cihazlara yüklenen bu yazılımlardan elde edilen bilgiler ise, kullanıcıların hesaplarından para çekmeye yönelik dolandırıcılık eylemlerinde kullanılıyor.

Sahte İlan ve Reklamlara İtibar Etmeyin

BDDK tarafından yapılan duyuruların kurumun resmi internet sitesi olan “https://www.bddk.org.tr” adresinden yayımlandığı özellikle ifade ediliyor. Kurum tarafından yapılan açıklamalar şöyle devam ediyor; “Tespit edilen sahte hesap yada sitelere erişim ile ilgili gerekli işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Ancak herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında fayda var. Ayrıca sosyal medya platformlarında yer alan söz konusu reklam bağlantılarının yanında, güvenlik açığı olma ihtimali yüksek olan sosyal medya platformlarında yer alan benzeri paylaşım, reklam ve ilanlara itibar edilmemesi ve gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususlarının hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir