Dilencilere kredi verildi

Dilencilere kredi verildi

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), Diyarbakır’da yaşayan dilencilere mikrokredi verdi. Krediyle tezgah alarak mendil ve kalem satmaya başlayan dilenciler, kredinin geri ödemesini de yaptı. TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır’daki dilencilere tek tek ulaştıklarını ve onlara iş kurup dilenmeyi bırakmaları için kredi vermeyi teklif ettiklerini söyledi.

Dilencileri ”mücadeleci vatandaş” olarak adlandıran Akgül, ”Bu vatandaşlar sosyal dışlanmışlık yaşıyorlar. Amacımız, onları normal insanların arasına almak ve topluma kazandırmak” dedi. ”Mücadeleci vatandaşlara”, başlangıç olarak 50-100 YTL kredi verdiklerini belirten Akgül, dilencilerin bu parayla aldıkları mendil ve kalemleri satarak geçimlerini sağlamaya başladıklarını ifade etti.

Krediyi, kefilsiz ve teminatsız verdiklerini kaydeden Akgül, şunları kaydetti: ”Tek şartımız malı ederinden satmaları ve kredinin geri ödemesini kazançlarından yapmaları. Dilencilikten kazanılan parayı kabul etmiyoruz. Satılan her malın belli bir bedeli var. Müşterilerine, ‘gönlünüzden ne koparsa verin’ demiyorlar.

Mendil 1 YTL ise o kadar para istiyorlar. Kar edebilmeleri için toptancılardan iş kuran dilencilere malları maliyetine satmalarını rica ettik. Böyle de para kazanılabildiğini görünce dilencilikten vazgeçtiler.” Diyarbakır’da 6 ”mücadeleci vatandaşın” dilenmeyi bıraktığını, mendil ve kalem satarak evini geçindirdiğini ifade eden Akgül, alınan kredilerin geri dönüşünün de sağlandığını kaydetti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir