Doğu-batı ayrımı yapmıyoruz kredi musluğu herkese açık

Doğu-batı ayrımı yapmıyoruz kredi musluğu herkese açık

Büyük şirketlere kredi vermek için yarışan özel bankaların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya sırt çevirmesi, bölge halkının tepkisini çekerken, kamu bankaları ise bölgeye adeta çıkarma yapıyor.

Halk Bankası’nın “bölge dışı teminatı” yasaklamasının ardından Türkiye Kalkınma Bankası da (TKB) kredi musluğunu sonuna kadar açtı. Genel Müdür Abdullah Çelik, doğu-batı ayrımı yapmadıklarının altını çizerek, kredi talep eden herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor.

Bu yıl toplam kredilerin yüzde 30’unu Güneydoğu başta olmak üzere kalkınmakta olan yörelere kullandırmayı hedeflediklerini kaydeden Çelik, “Bizim gelenlere karşı herhangi bir önyargımız yok. Yeter ki nitelikli iş yapmak için gelsinler. Planladıkları işte başarılı olabileceklerse kredi taleplerini boş çevirmeyiz.” dedi.

Bankanın stratejik hedeflerinden birisinin de bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi olduğunu belirten Genel Müdür Çelik, “Buna yönelik teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan yatırım ve üretim bilincinin sağlanması için yapılacak araştırma sonuçlarına göre ortaya çıkacak projeleri uygulayarak, az gelişmiş bölgelerde ortaya çıkan sosyal problemlerin çözümüne katkıda bulunmayı istiyoruz.” diye konuştu.

Kalkınma Bankası, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde “Yarım kalmış yatırımların ve işletme sermayesi yetersizliği bulunan işletmelerin ekonomiye kazandırılması projesi” kapsamında toplam 525 firmaya yaklaşak 100 milyon dolarlık kredi kullandırdı. Bunun sonucunda 9 bin kişilik ilave istihdam sağlandı. Bu bölgelerde yatırım ortamının iyi olduğunu belirten Çelik, “Bankanın hedef kitlesini imalat sanayii, turizm, eğitim, sağlık, enerji sektörlerinde faaliyette bulunan ve yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı bulunan şirketler oluşturuyor. Yıl sonunda kredi hacmini 415 milyon YTL’ye ulaştırması beklenen bankanın 2008 yılı hedefi ise toplamda 640 milyon YTL’lik kredi büyüklüğüne ulaşmak.

Beş yılda 50 milyon YTL batık kredi tahsil etti

Son yıllarda yakalanan istikrar ortamı bankaların performansını da artırdı. Ödenmeyen kredileri için müşteriyi takip altına alan ve ikna etmeyi başaran Türkiye Kalkınma Bankası, son 5 yılda 50 milyon YTL’lik batık kredi tahsilatı gerçekleştirdi. Geçmiş dönemlerdeki sorunlu kredileri çözdüklerini aktaran Genel Müdür Çelik, “Müşterileri ikna ederek ve ısrarlı takiplerimiz sonucunda bu sorunu çözmeyi başardık. Telkinlerimiz sonucunda firma sahibi kredisini ödememenin sonu olmadığını gördü.” dedi.

Yabancı payı tehlike sınırında değil

Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) Genel Müdürü Çelik, Oyakbank’ın Hollandalı ING’ye satışıyla yüzde 40’ın üzerine çıkan bankacılıktaki yabancı payı oranını tehlikeli bulmuyor. “Yüzde 50 sorun değil, ancak Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 90-95’lik oran da tercih edilen bir durum değil.” diyen Çelik, Borsa’daki yabancı payını satın alanların içerisinde yerlilerin de olabileceği görüşünde. Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğunu aktaran Çelik, şu değerlendirmede bulundu: “Büyük şirketler bir yere yatırım yaparken birçok şeye önem veriyorlar. Batılı şirketler, Türkiye’yi çok dinamik bir pazar olduğu için tercih ediyor. Uzun vadede bu ülkeye yatırım yaparak kazançlı çıkacaklarını tahmin ediyorlar.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir