Dolar 5 Gündür Aralıksız Düşüyor

Dolar 5 Gündür Aralıksız Düşüyor

Ekonomide iyimser veriler gelmeye devam ederken Dolar 5 gündür aralıksız düşüyor.. Son haftada dövizde gerileme aralıksız olarak devam ederken, altın da düşmeye devam ediyor. Tüm bu aşağı yönlü hareketlerin yanı sıra Borsa İstanbul’da ise yukarı yönlü alım hareketleri görülüyor. Borsa İstanbul bu günü 100 bin puanın üzerinde kapattı.. İşte piyasalarda son durum..

Dolar 5 Gündür Aralıksız Düşüyor

Ekonomi alanında son günlerde gelen olumlu haberler ardı ardına geliyor.. Önce beklentilerin altında gelen enflasyon rakamları, sonrasında ise ihracat rakamları piyasalarda olumlu beklentileri artırdı. Turizm cephesinden gelen önemli artış rakamları, ülkemize geleceği düşünülen büyük yatırımlar da olumlu havayı destekleyen faktörler..

Tüm bu olumlu hava ile birlikte son 5 gündür düşüşünü sürdüren dolar 5,70 TL seviyesinin de altına inerek 5,67 TL seviyelerinde seyrediyor. Saat 22:00 itibari ile ise Euro 6,26 TL seviyesinden, İngiliz Sterlin ‘i ise 6,93 TL seviyesinden işlem görüyor.

Dün enflasyon rakamları ile gelen olumlu verilerin ve bugün öğleden sonra ABD’den gelen ISM imalat endeksinin 49,1 ile son 3,5 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin etkisiyle ile Dolar değer kaybetmeye başladı. Dolar kuru dünü % 1,3 değer kaybı ile 5,73 seviyesinden tamamlamıştı.

Dolar 5 Gündür Aralıksız Düşüyor

Diğer Döviz Kurları da Geriliyor

Döviz cephesinde yaşanan düşüş sadece Amerikan Doları ile sınırlı olmadı.. Diğer döviz türlerinde de gerileme görülüyor.. Bu gece saat 22:00 itibari ile ABD Doları 5,6716 TL ‘den, EUR – Euro 6,2625 TL ‘den, GBP – İngiliz Sterlini 6,9360 TL’den işlem görüyor.

Dolar Kuru 5,60 TL Seviyesini Görebilir

Analistler, yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında Euro Bölgesi Ağustos ayı hizmet sektörü PMI ve ABD’de Temmuz ayı dış ticaret dengesi verileri ile ABD Merkez Bankası Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirtti.
Brexit gelişmelerinin de gündemin odağında olduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5,70’in altında kapanışlar olması durumunda düşüşün ivme kazanacağını ve 5,60’ın gündeme geleceğini söyledi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir