Dolar 6,40 TL Seviyesini Görüp Geri Düştü

Dolar 6,40 TL Seviyesini Görüp Geri Düştü

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşının tırmanmasıyla dün gece dünya piyasaları yeniden gerildi. Piyasalardaki ani gerilmenin etkisi ile dün gece dolar 6,40 TL seviyesini görüp geri düştü. Ani bir yükselişle her kesimin dikkatini çeken dolar bugün sabah piyasaların açılması ile yine yükselişi gibi ani bir iniş yaparak 5,80 TL seviyelerine geriledi. Dolardaki ani yükselme tüm kesimlerin dikkatini  döviz piyasalarına çevirmesine neden oldu..

Dolar 6,40 TL Seviyesini Görüp Geri Düştü

ABD – Çin arasındaki ticaret savaşının şiddetini artırması ile Pazartesi gününe Asya piyasalarının hızlı düşüşle başlaması tüm dünya borsalarını da tedirgin etti. Asya borsasındaki bu ani hareketlilik TL ‘nin de Dolar karşısında hızla değer kaybetmesine sebep oldu ve dün gece saatlerinde dolar / TL kuru bir süreliğine 6,39 TL seviyesini de aşarak Türkiye piyasalarında geçici bir tedirginliğe neden oldu. Bu yükselişin ardından tekrar 5,80 TL seviyelerine gerileyen Dolar kuru bu seviyelerde dengelendi.

Dolar Neden Yükseldi?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Cuma günü bir açıklama yaparak, Çin ‘e misilleme olarak ABD ‘ye ithal edilecek tüm ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini ifade etmişti. ABD Başkanı Trump’ın bu açıklaması öncesinde Pekin de, Çin ‘e ithal edilecek ürünlere getirilen ek gümrük vergisini artıracağını duyurmuştu.

Bu atışma ya da restleşme sonrasında araya hafta sonu girmişti. Hafta sonunun ardından ABD ile Çin arasındaki ‘ticaret savaşının’ etkileri haftanın ilk işlem gününde işlemlerin yeniden başlamasıyla Asya piyasalarına yansıdı. Yuanda sert satışların başlaması ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi güçlendirmesi, Türk Lira ‘sının da Asya piyasalarında dolar karşısında kaybını beraberinde getirdi.

Dolar Tekrar Düşerek 5,80 TL Seviyelerinde Dengelendi

Türk Lirası ‘nın dolara karşı değer kaybı seans içinde % 15 seviyelerini aştıktan sonra kur hızlı bir gerileme sürecine girdi ve yeniden 5,80 TL seviyelerde dengelendi. Şu an itibari ile Dolar/TL Asya piyasalarında 5,82 TL seviyelerinden işlem görüyor ve Türk Lirası ‘nın dolar karşısındaki günlük değer kaybı da % 1 ‘in altında. Piyasayı takip eden analistler, TL ‘deki sert harekete yol açacak herhangi bir yeni gelişme olmadığının altını çiziyorlar.

Londra borsasında işlem yapılmadığı günlerde uluslararası para piyasalarında da işlem hacimleri düşük seviyelerde kalıyor. Bugün İngiltere ‘de resmi tatil sebebi ile piyasalar kapalı olacak. Dolayısı ile bugün piyasalarda işlem hacimlerinin de kısıtlı olması bekleniyor.

Dolar 6,40 TL Seviyesini Görüp Geri Düştü

Flash Crash Nedir ?

Flash Crash ifadesi, bir varlığın fiyatlamasında dalgalanmanın çok kısa süre içerisinde hızla artması anlamına geliyor. Dünya üzerinde pek çok kez yaşanmış olan Flash Crash bir varlığın değerindeki ani ve hızlı değişimleri ifade ediyor.

TL ‘nin ABD doları karşısında birkaç dakika içerisinde yaklaşık 60 kuruş değer kaybedip yine sadece birkaç dakika içerisinde eski seviyelerine gelmesi piyasa terminolojisinde Flash Crash olarak adlandırılan fiyatlama hareketleriyle benzerlik gösteriyor.

2010 ‘da ABD New York Borsası ‘nda benzer bir olay yaşanmış ve New York Borsası ‘nın 3 ana endeksi Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq saniyeler içerisinde % 10 değer kaybetmişti. Ardından tüm endeksler yine hızla toparlanmıştı. Satış dalgası ABD Doğu yakası saati ile 14:32 ‘de başlamış ve 14:45 ‘te borsalar normale dönmüştü.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir