Dolar Çakıldı Borsa Yükseldi

Dolar Çakıldı Borsa Yükseldi

ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatın ardından dolar çakıldı, borsa yükseldi. ABD tarafından duyurulan ekonomik yaptırımlar ve gerilen ilişkiler sonrasında yükselen dolar kuru 5,93 TL seviyesine kadar yükselmiş ve 5,90 TL seviyelerinde de dengelenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Pence ve beraberindeki heyet ile yaptığı görüşme esnasında dolar 5,90 TL civarındaydı. Toplantıda Fırat’ın doğusuyla ilgili varılan anlaşma sonrasında dolar kuru bir anda 5,83 TL ‘ye geriledi.

Dolar Çakıldı Borsa Yükseldi

Görüşme öncesinde dolar kurunda dün gün boyunca kararsız hareketler yaşanmıştı. Güne 5,88 TL seviyesinden başlayan dolar/TL kuru 5,88 TL ile 5,91 TL aralığında hareket etmişti. Görüşmenin gerçekleştiği akşam saatlerinde ise tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyetle yapacağı görüşmeye çevrildi.

Türkiye – ABD İlişkilerinde İyileşme Sinyali

İkili heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilen görüşmelerin sonunda taraflar Suriye’nin kuzeyine yönelik anlaşmaya vardığı duyuruldu. varılan mutabakata istinaden Barış Pınarı Harekatı’na 5 gün ara verildi. Bu mutabakat sonrasında Barış Pınarı Harekatı’nın beklenenden kısa ve az maliyetli olacağına yönelik beklenti artarken, anlaşma açıklamasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılıklı verdiği sıcak mesajlar Türkiye – ABD ilişkilerinde iyileşmeye işaret etti.

Dolar Çakıldı Borsa Yükseldi

Döviz Kurlarında Son Durum

Olumlu hava devam ederken dolar kuru bugün saat 10:30 itibari ile 5,7971 TL seviyesinde seyrediyor. ABD ‘nin garantörlüğünde güvenli bölge sınırlarından çekilmesi beklenen PKK – YPG unsurlarının mutabakat çerçevesinde silahlarını bırakarak çıkması halinde kurun daha da gerilemesi bekleniyor.

Yine aynı dakikalar itibari ile Euro 6,4953 TL seviyesinde ve İngiliz Sterlini ise 7,5706 TL seviyesinde seyrediyor.

Altında Son Durum

Şu an itibari ile gram altın 277,84 TL, çeyrek altın 454,27 TL, yarım altın 908,55 TL ve tam altın ise 1.811,54 TL ‘den işlem görüyor. Ayrıca Cumhuriyet Altını 1.878,22 TL, ons altın 1.490,73 TL ve 22 ayar bilezik de 253,39 TL seviyesinde bulunuyor. Son haftada altın fiyatları da bir ralli yapmış oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir