Dolar Hızla Düşüyor İşte Nedeni

Dolar Hızla Düşüyor İşte Nedeni

Fed’in faizi serbest bırakması sonrası Dolar hızla düşüyor işte nedeni.. Piyasalar merakla Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED ‘in dün yapacağı faiz açıklamasını bekliyordu. Dün Türkiye saati ile gece saatlerinde FED ‘in, politika faizini 2,25 – 2,50 aralığında sabit tuttuğu haberi geldi. FED kararı öncesi 5,26 Lira seviyesinde seyreden dolar, karar sonrasında hızla düşüşe geçti ve bugün 5,19 Lira ‘ya kadar geriledi.

Dolar Hızla Düşüyor İşte Nedeni

Dolar / TL kuru, dün 5,30 TL seviyesinden işlemlere başlamış ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ‘nın enflasyon raporunun ardından yönünü aşağı doğru çevirmişti. Dolar kuru, dün akşam saatlerinde FED ‘in faiz kararı, karar metnindeki değişiklikler ve Fed Başkanı Powell ‘ın verdiği mesajlarla 5,20 TL direncini zorluyor.

FED, yaptığı açıklamada bilanço normalleşmesinde ayarlamaya gitmeye hazırlandığını ve kademeli ek faiz artışı referansını kaldırarak sabırlı olacağını ifade etti. “Biz para politikasında duruşumuzun şu anda uygun olduğunu düşünüyoruz.” açıklamasını yapan Powell, ülke ekonomisini en iyi şekilde desteklemenin yolunun faiz konusunda “sabırlı” davranmaktan geçtiğini ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı yönlü hareket etmesine neden olacağına  işaret ederek, sabırlı olma süresinin gelecek verilere bağlı olacağının altını çizdi.

Dolardaki Direnç Kırıldı

FED ‘in karar metninde öne çıkan “Komite, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço normalleşmesini tamamlamak için her türlü detayda ayarlama yapmaya hazır” ifadesi dikkatleri çekerken metinde risk dengesi ifadesine ise yer verilmedi. FED kararı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri borsalarında ani yükseliş hareketleri  yaşanırken, Başkan Trump da bir twitter mesajıyla Dow Jones ‘ta yaşanan yaşanan yükselişi kutladı.

Dow Jones Sanayi Endeksi, % 1,77 artışla 25.014,86 puandan kapanırken Standard & Poor ‘s 500 Endeksi, % 1,55 oranında artarak 2.681,05 puana yükseldi. Nasdaq Teknoloji Endeksi ise % 2,20 değer kazandı ve 7.183,08 puana çıktı.

Dolar endeksi (DXY) ise Fed kararı sonrasında 95,21 ‘e indi. Dolardaki güçlü duruş bir nebze de olsa kırılmış oldu. Euro / Dolar paritesi uzun süre sonra 1,15 üzerine çıktı ve dolar karşısında neredeyse tüm para birimleri değer kazandı.

Euro da 6 TL’nin Altına İndi

Dolar kuru bu sabah güne 5.2190 TL seviyesinde işlem görmeye başladı. Düşük kurdan alım yapmak isteyenlerin etkisi ile bir ara yeniden 5,23 TL ‘nin üzerine çıkan kur saat 13:30 sularında yeniden 5,1990 TL ‘ye kadar indi. Euro ise 6 TL ‘nin altına indi ve 5,9870 seviyesinde işlem görüyor.

Aralık ayında son derece şahin mesajlar veren Fed, dün yapılan toplantıda güvercin mesajlar verdi. Analistler makro verilerin her zamankinden daha önemli olacağına dikkat çekiyor. Piyasalar Cuma günü gelecek Amerika Birleşik Devletleri verilerine ve Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine kilitlendi. Türkiye ‘de ise jeopolitik riskler izlenmeye devam ediyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir