Dolar Ne Kadar Oldu ? – Son Dakika

Dolar Ne Kadar Oldu ? – Son Dakika

Son dönemde dolar ve diğer döviz kurlarında önemli bir dalgalanma yaşanıyor. Geçtiğimiz ay önemli bir tırmanışla 6,20 Lira seviyelerine kadar tırmanan dolar kuru 11 Mayıs itibari ile yeniden 6 TL ‘nin altını görmüş ve düşme eğilimine girmişti. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yeniden tekrar yükselişe geçmiş ve 6 Lira ‘nın üzerinde seyretmeye devam etmişti. Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler ise doların yükseliş trendini kırdı ve dolarda önemli bir gerileme yaşandı. Bayram tatili ile ise dolar uzun bir aradan sonra en düşük seviyeyi gördü. Peki Dolar ne kadar oldu ?

Dolar Ne Kadar Oldu ?

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi tarafından yapılan ardı ardına hamleler sonrasında düşme eğilimine giren dolar kuru bayram tatili ile 5,80 TL seviyesinin altına gerileyerek 5,75 TL seviyesini de gördü. Haziran ayına 5,90 seviyesinde giren Dolar kuru bayram tatiline 5,85 seviyesinden girdi. Ancak bayram tatili ile düşüşünü sürdüren Dolar, bayramın ilk gününde 5,7460 TL seviyelerine kadar indi. Şu an itibari ile ise 5,77 Lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Dolarda Düşüş Devam Eder mi ?

Dolar kurundaki bu önemli hareketlilik sonrası gözler ekonomi ve piyasa uzmanlarına çevrildi En çok merak edilen konu ise Dolar kurundaki bu düşüş eğiliminin devam edip etmeyeceği konusu.. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar söz konusu düşüşün büyük bir olasılıkla devam edeceğini kaydederken, doların 5,70 TL seviyesine kadar inebileceğini ifade ettiler.

Ekonomi analistleri, bayramın ilk günü nedeni ile yurt içinde piyasalarda işlem gerçekleşmediğini ifade ettiler. Açıklamada Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ‘in açıklamalarının takip edileceğini belirtildi. Analistler küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olan ticaret savaşı ve jeopolitik risklerle alakalı haberlerin de izlenmesi gerektiğinin altını çizdiler. Teknik anlamda dolar / TL kurunda 5,8250 seviyesinin destek, 5,9050 seviyesinin ise direnç konumuna geldiği ifade edildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir