Dolar Ne Kadar Oldu ?

Dolar Ne Kadar Oldu ?

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 5,35 TL seviyelerinde başlayan dolar bu hafta yatay bir seyir izledi. Bu hafta yavaş da olsa gerileme eğiliminde olan dolar/TL kuru uzun bir dönem sonrasında yeniden bir ilki yaşadı. Peki Dolar ne kadar oldu? Döviz kurlarında nasıl hareketler yaşanıyor? İşte bu haftaya ilişkin merak ettiğiniz tüm detaylar..

Dolar Ne Kadar Oldu ?

Bugün sabah saatlerinde güne 5,30 TL seviyesinin hemen altında başlayan Dolar bugünü de gerileyerek kapattı. Yılbaşından bu yana 5,40 TL ‘nin üzerinde işlem gören dolar kuru 2019 yılının en düşük seviyesine indi. Dolar akşam saatlerinde ise 5.26 TL ‘ye kadar indi.

Yılbaşından bu tarafa 5,40 TL ‘nin üstünde işlem gören dolar haftalar sonra bugün ilk kez 5,30 TL ‘nin altında işlem görmeye başladı. Doların yönünü aşağıya doğru çevirmesinde ana etken Merkez Bankası ’nın faiz kararlarının sabit tutması oldu. Dün de  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ’ın Davos Zirvesi ‘nde yaptığı açıklamar Türk Lirası ‘nın dolar karşısında güçlenmesinde etkili oldu.

Bakan Albayrak ‘ın Mali Disiplin Açıklaması Doların Direncini Kırdı

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘ın seçim dönemine rağmen mali disiplinden taviz verilmeyeceğini açıklaması ve Türkiye ‘nin büyüme ile enflasyona yönelik iyimser mesajlarıyla Dolar/TL 5,30’un altına indi.

Merkez Bankası ‘nın Açıklamaları da Dövizi Baskıladı

Bakan Albayrak ‘ın faiz kararı özetlerindeki enflasyon belirgin bir şekilde inene dek faiz indirimi yapılmayacağına dair mesajına Merkez Bankası da destek verdi. Üst üste gelen bu açıklamalarla dolar kuru bugün 5,29 TL ile güne başladı.

Akşam saatlerinde 5,26 TL seviyesini gören dolar kuru bugün saat 22:20 itibari ile de 5,26 seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Euro ise 6 Lira’nın altını görerek 5,96 seviyesine kadar geriledi. Gram altın ise küçük bir düşüşle 216,83 TL seviyesine gerilemiş oldu.

Borsa İstanbul ise bu hafta önemli bir yükseliş trendi yakaladı. Borsa İstanbul 100 endeksi bugün yine yükselişine devam ederek günü 101.774,2 puandan kapattı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir