Dolar Rezervi Tarihinin En Düşük Düzeyinde

Dolar Rezervi Tarihinin En Düşük Düzeyinde

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya devi olmasının başlıca nedenlerinden biri elbette güçlü dolar.. Ancak Dolar rezervi tarihinin en düşük düzeyinde.. Tüm dünyada rezerv para birimi olarak kullanılan doların artık tahtı sallanıyor. Son yıllarda ABD ‘nin dolar hegomanyası iyice sarsılmaya başladı. Dünyadaki pek çok Merkez Bankası kasalarındaki dolarları boşaltıp diğer para birimleri  ve altına yönelmeye başladı. Doların dünya rezervlerindeki oranı son 5 yılın en düşük seviyesine inmiş durumda.. Özellikle Rusya ve Çin ‘in başını çektiği ülkeler dolara darbe vurmaya devam ediyor..

Dolar Rezervi Tarihinin En Düşük Düzeyinde

Bir süredir Çin, Rusya, İran gibi ülkeler ellerindeki dolar rezervlerini azaltıp, Amerika Birleşik Devletleri devlet tahvillerini satmaya başlamıştı. Son yıllarda bu listeye Türkiye de katıldı. Dolara cephe alan bu ülkelerin amacı istediği ülkeyi keyfi olarak ambargo ile tehdit eden ABD ‘ye karşı misilleme yaparak dolara bağımlılığı azaltmaktı. Türkiye ‘nin elinde tuttuğu ABD hazine tahvili portföyü ise dün tarihin en düşük seviyesine geriledi. Türkiye Amerika Birleşik Devletleri tahvil portföyünün neredeyse tamamını elinden çıkardı.

Rusya ve Çin Dolardan Vazgeçiyor

Elinde çok fazla ABD tahvili bulunduran Çin de özellikle ticaret savaşlarının ardından portföyünü azaltmayı hızlandırdı. Son dönemde tahvillerin % 5’ini daha elden çıkardı. Rusya da 81 milyar dolarlık ABD tahvilini satarak % 84 ‘lük bir stok eritmesi yaptı. Şu anda Rusya’nın rezervlerinde Euro oranı, doları geçmiş durumda. Rusya’nın euro rezervinin toplama oranı % 32 olurken, doların oranı % 24. Rusya rezervlerindeki Çin yuanı da hızlı bir şekilde artarak, % 14.7 ‘ye kadar çıktı. ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre, Rusya, Çin, Türkiye gibi ülkeler ellerindeki tahvilleri satarken Japonya, Suudi Arabistan ve bazı Avrupa ülkeleri alıma devam etti. Halen yabancı ülkelerin ellerindeki tahviller 6.5 trilyon dolar civarında.

 

Dolar Artık Revaçta Değil

Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘nun yayınladığı son verilerde, 2018 yılının son iki çeyreği karşılaştırınca dünyada toplam rezerv içinde payı en çok azalan para biriminin ABD doları olduğu da gözüküyor. İkinci sırada ise Kanada doları var. Rezervlerde en çok artan para birimi Euro olurken, Japon Yen’i ikinci sırada… Çin Yuanı ise en yüksek artışa sahip üçüncü para birimi oldu. Merkez Bankaları dolar yerine altına yöneliyor. Elbette, doların dünya genelinde rezerv içindeki payı son 5 yılın en düşük düzeyine inse de yine de toplam içindeki oranı hâlâ % 61,7 düzeyinde. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki bu noktaya 2001 yılındaki % 73 seviyesinden geldi.

Dolar Rezervi Azalıyor

Tüm Dünyada Altın Rezervi Artıyor

Ticaret savaşlarının iki cephesi, ABD de Çin de kendine göre hamleler yaparken bir yandan da gardını almayı unutmuyor. Çin tarafı 2019 başından bu yana altın stokluyor. Çin Merkez Bankası Mayıs ayı itibarıyla elindeki altın rezervini 61 milyon onstan 61,61 milyon onsa çıkardı. Ton olarak bakıldığında 15,86 ton ilave oldu. Mayıs ayından önceki 5 ayda eklenen altının miktarı ise 58 ton gibi yüksek bir rakama ulaştı. 2019 yılı boyunca Çin ‘in alacağı altının 150 tona çıkabileceği ifade ediliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir