E-Devlet’ten Ücretsiz Kredi Risk Raporu Alma

E-Devlet’ten Ücretsiz Kredi Risk Raporu Alma

Daha önce Bankalar Birliği tarafından ücretli  olarak sağlanan Kredi Risk Raporu artık e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak alınabilecek. Bildiğiniz ya da bilmediğini tüm borçlarınızı görebileceğiniz Kredi Risk Raporu’nuzu siz de e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Kişilerin borçlarını kolayca takip edebilmesi için tüm vatandaşlara E-Devlet’ten ücretsiz kredi risk raporu alma imkanı sağlandı.

E-Devlet’ten Ücretsiz Kredi Risk Raporu Alma

Türkiye Bankalar Birliği tarafından”Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti, e-Devlet kapısı üzerinden tüm kullanıcıların erişimine ücretsiz olarak açılacak. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi konu ile alakalı bir açıklama yaparak vatandaşlar tarafından yoğun olarak talep edilen yeni bir hizmet daha, Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, e-Devlet kapısına entegre edildiğini duyurdu.

Bu kapsamda, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti, e-Devlet Kapısı üzerinden tüm kullanıcıların erişimine açıldı.  Artık tüm e-Devlet kullanıcıları, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporunu her ay 1 kez ücretsiz olarak alabilecekler.

e-Devletten Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

“Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” ne ulaşmak ve risk raporunu almak isteyen kullanıcılar, e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçerek, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edebilecek. İlgili talebin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesinin ardından, buraya gelen taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak 1 dakika ile en geç 1 gün arasında rapor hazırlanıp kullanıcının cep telefonuna SMS ile raporun hazır olduğuna ilişkin bilgi iletiliyor.

Gelen kısa mesaj içerisinde, hazırlanan raporu indirmek için kullanılacak “rapor şifresi” yer alıyor. e-Devlet kullanıcısı, SMS ile yapılan bilgilendirmenin ardından e-Devlet sistemine giriş yapıp “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçtiğinde, Türkiye Bankalar Birliğinin doğrulama ekranına yönlendiriliyor, kısa mesaj ile gelen şifrenin bu ekrana girilmesinin ardından rapor görüntüleniyor.

Risk Raporunda Tüm Borçlar Görülebilecek

İlgili raporda banka ve finansal kuruluş detayları ile borç bilgileri yer alıyor. Bu rapor işe vatandaşlar, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz borçlarını görebiliyorlar. Ayrıca banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık veya kapalı durumdaki borçlar da son 10 yılı kapsayacak şekilde görüntülenebiliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir