Eft Nasıl İptal Edilir

Eft Nasıl İptal Edilir

Bankalar tarafından oluşturulan EFT sistemi ile ayrı bankalarda bulunun kişilerin birbirlerinin hesaplarına para transferine EFT denir. EFF hafta içi yapılmaktadır ve her bankaya göre değişin EFT saatleri mevcuttur. Çoğu banka an itibariyle sabah 09.00 ile akşam 16.00 saatleri arasında EFT işlemine izin vermektdir. EFT eskiden banka hesap numaraları, şube adı, şube kodu bilgiler dahilinde yapılıyor iken şimdi sadece IBAN numarası ile yapılmaktadır. EFT yapılırken elnette çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü IBAN numarasını yanlış yazdığınız vakit göndereceğiniz para başka birinin adına gidebilir. Bu durumda paranızı geri almanız elbette ki mümkündür. Ama bunun için belirli yolları izlemeniz gerekmektedir. EFT iptal ettirmek için hangi yollar izlenir şimdi bunu inceleyelim.

EFT-Nas%C4%B1l-%C4%B0ptal-Edilir-620x330.jpg

Eğer EFT yaptığınızı çok kısa bir süre içinde anlarsanız EFT işleminizi iptal ettirmek kısa bir zamanınızı alabilir. Bunun için EFT 'yi nerden yaptığınız önemlidir. Bankanın ATM'lerinden EFT işlemini yaptıysanız hemen bankanın ilgili müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah etmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi paranın hala bankanın havuzunda gördüğü için EFT işleminizi hemen iptal edecektir. Peki, internet bankacılığı ile EFT işleminizi gerçekleştirdiğinizde işlemi nasıl iptal ettirebilirsiniz. O da oldukça basit. Yine internet bankacılığına girip EFT yaptığınız yerden EFT işleminizi anında iptal ettirebilirsiniz. Bu anlattığımız durum paranızın hala kendi banka havunuzuda olması durumunda iptal ettirebilme yönteminiz. Bunun dışında paranız eğer karşı banka hesabına geçtiyseniz ne yapabilirsiniz.

EFT'yi yanlış bir hesaba gönderme işlemini çok zaman sonra anladığınızda iptal ettirme işleminiz biraz daha uzun sürmektedir. Bunun için yine öncelikle çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Transfer ettiğiniz para diğer bankanın havuzuna düştüyse eğer bu defa o bankanın müşteri hizmetlerini arayıp müşteri temsilcisine durumunuzu izah etmelisiniz. Banka para transferinin olduğu şubeyi arayarak paraya el koymasını talep eder ve yanlış hesaba gönderdiğiniz kişile iletişime geçer. Yanlışlığı doğrulanan EFT işleminden kaynaklı paranızı geri alabilmek için ise bir dilkeç yazarak bankaya müracat etmeniz gerekmektedir. EFT işleminde önemli olan nokta EFT'yi yaptığınız anda hatanızın farkına varmak olduğunu bilin.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir