Ekonomi Değer Kredi Paketi Detayları

Ekonomi Değer Kredi Paketi Detayları

Hükümetin KOBİ’lere vermiş olduğu destekler hız kesmeden devam ediyor. Bu kez Ekonomi Değer Kredi Paketi adı ile kullanıma sunulan Kobi Destek Kredisi memnuniyetle karşılandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ile hayata geçirilen “Ekonomi Değer Kredi Paketi” ne 12 banka katılıyor. Ekonomi Değer Kredi Paketi kapsamında KOBİ ve işletmeler için 25 milyar TL ‘lik yeni destek paketi devreye alınıyor. İşte Ekonomi Değer Kredi Paketi detayları..

Ekonomi Değer Kredi Paketi Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘ndan edinilen bilgilere göre, Bakan Berat Albayrak ‘ın geçen ay duyurduğu “İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi” nin ardından, KOBİ ‘ler ve KOBİ dışı tüm işletmeler için yeni bir destek paketi kullanıma sunuluyor.

Pakette öncelikle işletmelerin üzerindeki finansman yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Ekonomi Değer Kredi Paketi, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olacak. Paket sayesinde, üretim ve istihdamın artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler kredi kullanabilecek.

Kredi Enflasyona Endeksli Değişken Faizli Olacak

Ekonomi Değer Kredisi kapsamında bankaların sağlayacağı kredi desteği, enflasyona endeksli değişken faizli olacak. Böylece TÜFE ‘deki düşüş kredi maliyetini de azaltacak. Düşüşe geçen ve önümüzdeki aylarda da düşmesi beklenen enflasyon oranları doğrultusunda, firmaların finansman maliyetleri de azalmış olacak. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif – pasif bilançolarını hedge etme imkanı bulacak.

Paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise ” 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE + % 4 “, ” 6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE + % 4,5 ” olarak belirlendi. Faiz oranı hesaplanırken kullandırma tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve bu tarihten itibaren 6 ayda bir güncellenecek.

KOBİ’ler 50 Milyon Lira’ya Kadar Kredi Kullanabilecek

Ekonomi Değer Kredisi ile firma bazında ciroya göre 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak. Paketin, toplam azami Hazine destekli kefaleti 20 milyar TL olacak. Toplam kefalet limitinin 8 milyar TL ‘lik kısmının 0 – 125 milyon TL ciro aralığındaki işletmelere, 12 milyar TL ‘lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsisi öngörülüyor.

Kredi paketine ise Halkbank, Ziraat Bankası, VakıfBank, Garanti BBVA, TEB, Akbank, QNB Finansbank, DenizBank, Şekerbank, Eximbank, Yapı ve Kredi Bankası ve İş Bankası destek verecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir