Ekonomi Dünyasının Seçim Yorumu

Ekonomi Dünyasının Seçim Yorumu

Uzun süredir Türkiye ‘nin gündemini oluşturan yerel seçimler nihayet tamamlandı. Artık tüm gözler ekonomi alanına çevrildi. Ekonomi dünyasının seçim yorumu ve seçim sonrası için beklentileri merakla bekleniyordu. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘ın açıklamalarından seçim sonrasında yani 8 Mart haftasında ekonomi alanında önemli bir reform paketi açıklanacağı biliniyordu.

Nihayet yerel seçimler gerçekleştirildi ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın seçim sonrası reform vaadiyle birlikte iş dünyası, önümüzdeki 4,5 yıllık kesintisiz dönemde ekonomi alanında atılacak yapısal reform adımlarına odaklandı.

Ekonomi Dünyasının Seçim Yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce, “İnşallah 31 Mart seçimlerinin ardından önümüzde şöyle 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi olacak. Bu dönemi en verimli şekilde kullanarak yeniden reform gündemimizi hayata geçirmekte kararlıyız” şeklinde konuşmuştu. İşte dünyası ise şimdi bu reformların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.

Siyasi İstikrarın Gücü ile Reformlar Hızlanacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye ‘nin, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında siyasi istikrar gücüyle ekonomi alanındaki yapısal reformların da hızlanacağı belirtti. Olpak, ülkemizin bu dönemde son derece önemli bir dönüşüm süreci yaşayacağını, bu dönemin, ekonomi yönetiminin ortaya koyduğu gelecek vizyonu ışığında ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde planlanan tüm ekonomik reformların adım adım hayata geçeceği stratejik önemi yüksek bir süreç olacağını vurguladı. Bu bağlamda ekonomik reformları da tek başına bir alana odaklanarak değerlendirmemek gerektiğini belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, bankacılıktan reel sektöre, bütçe disiplininden cari açığın düşürülmesine kadar pek çok dinamiği kapsayan bir reform atağından söz ettiklerini ifade etti.

Artık 4,5 Yıl Seçim Yok ve Kesintisiz Bir Dönem Var

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da seçimlerin ardından yaptığı açıklamada ana gündemin ekonomide reform olacağını belirtti. Albayrak, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında şu ifadelere ver verdi; ” Seçimler ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlı olsun. Sandığa gidip oy kullanan, demokrasiye sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Seçim geride kaldı. Bizim için ana gündemin ekonomide reform ve değişimin olduğu 4,5 yıllık kesintisiz bir dönem başlıyor. ”

Üretim Odaklı Bir Büyüme Planı Hazırlanıyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, ” Türkiye ekonomisinin özellikle üretim odaklı bir yaklaşımla, stratejik alanlarda yüksek katma değer yaratması ve büyümesini ithalata bağımlı olmadan sürdürmesi büyük önem taşıyor. Ekonomi alanındaki reformların en önemli artılarından biri de kuşkusuz, Türk Lirası ‘nın değerini koruması adına çok olumlu bir katkı yapacak. Zaman zaman döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar karşısında oldukça güçlü durabilen ve uluslararası piyasalara daima en üst seviyede güven veren bir konumda olacağımızı öngörüyoruz ” şeklinde konuştu.

Yerli Üretime Pozitif Ayrımcılık  Sağlanacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın reformist bir irade ortaya koymasının, iş dünyasının ümidi ve beklentisinin realize olması demek olduğunu ifade etti. Şekib Avdagiç, yapısal reformların, yerli ve milli üretim ile yerli teknoloji ve buluşları hızlandıracak, sanayiyi güçlendirecek, ihracatı artıracak nitelikte olması gerektiğinin altını çizdi.

Ekonomide İstikrar Dönemi Başlıyor

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de seçimden sonra ciddi reformlar yapılması gerektiğini ifade ederek, “Gerek kamu gerekse özel sektörde işlere daha iyi odaklanılarak ekonomide kalıcı istikrar sağlanacak” şeklinde konuştu.

Türkiye Ekonomik Dönüşüm Sürecine Giriyor

ATO Başkanı Gürsel Baran ise 31 Mart sonrasında Türkiye’nin ekonomik dönüşüm sürecine gireceğini ifade ederek, ” Ülkemizin önünde yepyeni bir dönem var. Bu süreç yapısal reformlara odaklanmak için çok uygun. Katma değeri yüksek ürünlerin üretimini yapan bir ülkeye dönüşeceğimizden şüphemiz yok. ” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın Açıklamaları Önemseniyor

31 Mart sonrası için ekonomideki sorunların çözülmesi ve büyümenin sürdürülmesi için istikrarın devam etmesinin önemine işaret eden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın 31 Mart sonrasına ilişkin sözlerini çok önemsediklerini ifade etti. Aydın, hükümetin kesintisiz icraat dönemindeki savunma sanayi, yerli otomobil, Kanal İstanbul ve şehir hastaneleri gibi projelerinin, sektörlere canlanma getireceği, bunların yanı sıra yerli üretimi ve ihracatı artıracak politikalara ağırlık verileceğinin anlaşıldığını belirtti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir