Ekonomik Gostergeler ve Banka Kredileri

Ekonomik Gostergeler ve Banka Kredileri
Özellikle 2002-2007 yıllarında ekonomimiz çok hızlı bir büyüme gösterdi. GSMH’daki hızlı artış ve hızla yükselen büyüme rakamları yurt dışı yatırımcıların da gözlerini ülkemize çevirmelerine neden oldu. İhracatımızda kırılan rekorlar, yatırımlardaki artışlar rüya gibiydi hepimiz için.

Tam ekonomimizin rayına girmeye başladığınına kanaat getirmişken birçoğumuz, birden üzerimize kara bulutlar çöktü. Ülkemiz zirvesinde başlatılan bilinçli polemikler, ergenekon çetesi, kapatma davası derken rüyalarımızdan uyanmak zorunda kaldık. Kendi ellerimizle ekonomimizin ahengini bozduk, bize güvenip gelen yatırımcıyı tekrar kaçırmak için ne gerekiyorsa yaptık neredeyse…

Konumuz siyasi yorumlar olmadığından daha fazla detaya girmeye gerek yok galiba. 15 gün önce çıktığım Türkiye turunda gördüm ki Edirne’den Van’a, Sinop’tan Adana’ya (Hatay’a Uğrayamadım)tüm esnaf piyasalardaki nakit sıkıntısından bahsetmekteler. Esnaf, tüccar, işadamı ve halk genel olarak gelecekten tamamen ümidini kesmemiş. Bazı taşların zamanla yerine oturacağına inanılıyor. O yüzden de bu geçiş sürecini temkinle ve en az zararla atlatmak istiyorlar.

Durum böyleyken geçen yıl en çok kar eden sektörlerden birinin bankacılık olması dikkatlerden kaçmadı. Ve bu yıl birçok banka, personel alımları ve yeni şubelerle büyümeye çalışacaklar. Buradan ben şunu anlıyorum. Halkımız nakit sıkıntılarından krediler yardımıyla kurtulma yolunu tercih ediyor şimdilik. Geleceğe dair şu anda birşeyler öngörmek imkansız. Ancak umarız halkımızın beklentisi gibi, ülkemiz üzerindeki kara bulutlar bir an önce dağılır. Yoksa aldığımız krediler milletçe canımızı yakacak demektir.

Bu kargaşada bankalar da temkinli olmaya çalışsa da bankacılık sektöründe hızlı bir rekabet başladı. Tabiri caizse müşteri kapma yarışındaki bankalarsa her gün yeni projeler gerçekleştiriyorlar. Krediler çeşitleniyor, ödemelere dair hergün yeni uygulamalar türüyor.

Hani o bildiğimiz otomobil kredileri, konut kredileri, ihtiyaç kredileri, işletme kredileri vs.’nin yanında okadar çok şeye kredi veriyor ki bankalar.. Bakın bu kredilerden bazıları; Kombi Kredisi – Fortis, Balıkçı Destek Kredisi – Fortis, Tekne Kredisi – Fortis, Dekorasyon Kredisi – Fortis, Tatil Kredisi – İş Bankası, Faturalı Alışveriş Kredisi – İş Bankası, Eğitim Kredisi – İş Bankası, Evlilik Kredisi – Yapı Kredi Bankası, Tüp Bebek Kredisi – İş Bankası, Motosiklet Kredisi – İş Bankası, Arsa Kredisi – Akbank, Ev Geliştirme Kredisi – Akbank, Muayenehane Kredisi – Garanti Bankası, Boya Badana Kredisi – Garanti Bankası, Doğum Kredisi – Garanti Bankası, Gazi Kredisi – Halkbank, Kooperatif Tamamlama Mortgage Kredisi – Halkbank, Seyahat Kredisi – Finansbank, Borç Transfer Kredisi – Citibank… Bunlar sadece buraya yazabildiğim küçük bir kısmı…

Bu kadar çok kredi çeşidini görünce ben düşünmeden edemiyorum açıkçası. Madem milletçe tatilimizi krediyle yapıyoruz, boya badana için kredi kullanıyoruz, doğum için, evlilik için kredi alıyoruz, biz bu işi fazlaca abartmışız galiba. Birde hala kredi borçlarımızı ödeyemiyor ve Borç Transfer Kredisi kullanıyorsak, dikkate değer bir yanlışlık vardır ortada. Kendi ellerimizle etrafımızı kredi ağlarıyla örüyoruz ve birgün kıpırdamaya gücümüz kalmayabilir.

Kredi akıllı kullanılması ve dikkatli olunması gerekli bir yöntem. O yüzden kredi kullanırken bir kere daha düşünün derim. Akıllı kullandığınızda sizi rahatlatan, sıkıntılarınıza çare olan kredi, hata yaptığınızda sizi çok zor durumda bırakacaktır. Ümidimiz ekonomik göstergelerimizin tekrar iyileşmesi ve sorunsuz atlatmamız bu dönemi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir