Elektrik ve Doğalgaza Yeni Zam

Elektrik ve Doğalgaza Yeni Zam

Elektrik ve doğalgaza yeni zam..  Vatandaşın belini büken, alım gücünün zayıflamasına neden olan ve özellikle kış aylarında aile bütçelerini yerle bir eden zamlara yenileri de ekleniyor. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere Elektriğe yüzde 14,90, doğalgaza da yine 14,90 oranında zam yapıldı. Bu yıl içerisinde yapılan ikinci zamlar vatandaştan büyük tepki aldı.

Elektrik ve Doğalgaza Yeni Zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik birim fiyatını ” toptan satış ” nedeniyle, elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil % 14,9 artış yapıldığını duyurmuştu.

1 Ekim tarihi itibarıyla elektrik fiyatlarına yapılan yeni zamlar geçerli olacak. EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde % 14,90 oranında artmasına karar verildi. Yeni tarifenin, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 Aralık 2019 tarihine kadar olan 3 aylık dönemde geçerli olacağı tahmin ediliyor.

Elektriğe, son olarak 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli % 15 zam oranında yapılmıştı. EÜAŞ ‘ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, ” toptan ” olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi.

Doğalgaza da Bir Yılda İkinci Zam

2017 yılı Aralık ayından 2019 yılı Eylül ayına kadar, doğalgaza konutlarda % 64 oranında, büyük sanayi kuruluşlarına yüzde 120 oranında, elektrik santrallerine ise yüzde 110 oranında zam gelmiş oldu.

Bugün itibari ile geçerli olacak bir diğer zam ise doğalgaz zammı oldu. Doğalgaz da 1 Ekim tarihinden itibaren % 14,9 ‘luk zamla fiyatlandırılacak. İşte bu yıl içerisinde elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar;

Doğalgaz Zamları;
1 Temmuz % 14.97
1 Ekim       % 14.90

Elektrik Zamları;
1 Temmuz %14.98
1 Ekim       % 14.90

Elektrik ve Doğalgaza Yeni Zam

Kriz Yok Peki Ama Zamlar Neden ?

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomik pakette kriz endişesinin görülmediğine vurgu yapılmıştı. Bu açıklamanın hemen ardından hem doğalgaza hem de elektriğe bu kadar yüksek oranda zamların yapılması dikkat çekti. Vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanan zamlar kısa sürede Twitter’de trend topic oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir