Emekliye Faizsiz 6062 TL Müjdesi

Emekliye Faizsiz 6062 TL Müjdesi

Emeklilerin pek çoğu sahip oldukları haklarından habersiz.. Emekliye faizsiz 6062 TL müjdesi SGK ‘dan gelmişti. Ancak pek çok emekli bu haklarından habersiz.. Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli maaşının bağlanmasını bekleyen yeni emeklilere, 6062 TL nakit avans veriyor. Bu para tamamen faizsiz ve ücretsiz. Şimdi aynı sistemin tüm emekliler için geçerli olması için çalışmalar sürdürülüyor..

Emekliye Faizsiz 6062 TL Müjdesi

Emekli olmaya hak kazanıp emekli maaşının bağlanması için SGK ‘ya başvuran emekliler maaşlarının bağlanması aşamasında kurumdan 6062 Lira’ya kadar faizsiz ve masrafsız avans alabiliyorlar. SGK tarafından emekli olmayı bekleyenlere sunulan bu hak pek çok emekli adayı tarafından bilinmiyor. Emeklilik başvurusunu yapan ve emekli aylığı 90 gün içerisinde bağlanamayanlar, SGK ‘ya yazılı olarak başvurarak bu avans haklarını kullanabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kişilere, net asgari ücretin üç katına kadar ödeme yapıyor. Üstelik bu ödeme emekli aylığının bağlanmasının ardından 4 taksit halinde maaşlardan kesiliyor ve hiçbir faiz ve ek ücret de alınmıyor.

Tüm Emekliler Bu Haktan Yararlanmalı

O hak kapsamında emekli adaylarının alabileceği toplam ödeme tutarı asgari ücretin 3 katı.. Yani bu yıl başvuru yapan kişi, 6062 TL ‘ye kadar avans çekebiliyor. Kurumdan çekilen avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan dörtte bir oranında kesilerek mahsup ediliyor.

Emekliler şimdi bu olanağın tüm emekliler için yaygınlaştırılmasını talep ediyor. Talebi değerlendiren kurum yetkilileri uygulamanın tüm emekliler için yaygınlaştırılmasını da gündeme aldı. Ancak bu konuya ilişkin önemli bir çalışma ve altyapı gerekli.. Gerekli çalışmalar ve değerlendirmeler devam ediyor..

Emekliye Faizsiz 6062 TL Müjdesi

Maaşın 3 Katına Kadar Faizsiz Avans

Şimdi tüm emekliler, faizsiz ve ücretsiz nakit avans olanağı için kurum tarafından alınacak kararı heyecanla bekliyor. Eğer merakla beklenen yeni sistem hayata geçerse; tüm emekliler nakit sıkıntısı çektiklerinde Sosyal Güvenlik Kurumu ’na yazılı bir başvuru yaparak avans talep edebilecekler. Nakit avans tutarı, mevcut uygulamadaki gibi asgari ücretin 3 katı kadar olabilecek.

Ancak avans tutarı da henüz netlik kazanmadı. Bu tutar emeklinin maaşının üç katı olarak da belirlenebilir. Bu para daha sonra emeklinin maaşından taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Böylece emekliler faizsiz nakit olanağına kavuşacaklar. Bankalardan emekli kredisi kullanıp yüksek faizler ödemek yerine hiçbir faiz ödemeden ihtiyaçlarını karşılayabilecekler..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir