Emlak Bankası Geri Döndü

Emlak Bankası Geri Döndü

1926 yılında Atatürk ‘ün talimatı ile kurulan Emlak Bankası geri döndü. 2001 yılında bankacılık lisansı iptal edilen ve tasfiye sürecine giren Emlak Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası adı ile tekrar faaliyetlerine başlıyor. Bankacılık Düenleme ve Denetleme Kurulu ‘nun yaptığı incelemeler sonrasında onay alan Türkiye Emlak Katılım Bankası ‘nın faaliyet izni Resmi Gazete’de yayımlandı.

Emlak Bankası Geri Döndü

BDDK, Türkiye Emlak Katılım Bankası ‘nın kuruluşuna onay verdi. Türkiye genelinde katılım bankası olarak hayata geçecek olan Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’nin yakın zamanda şubeleşmeye başlaması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Emlak Bankası ile sektöre ve gayrimenkul ile alakalı işlere destek olmak adına ithal malların burada üretilmesini sağlamak adına hızlı bir kuruluş süreci işletiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Böylece Türkiye Emlak Katılım Bankası ‘nın gayrimenkul sektörüne çok önemli destekler vermesi bekleniyor.

Karar Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’de yer alan karar şöyle:

Kurulun 26.02.2019 tarihli toplantısında, 26.02.2019 tarih ve 43890421-101.01.01-E.3768 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7’nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.

Emlak Bankası Atatürk ‘ün Talimatı ile Kurulmuştu

Emlak Bankası ilk kez, 1926 yılında Atatürk ’ün talimatı ile 20 milyon Lira sermaye ile kurulmuştu. 1953 yılında ödenmiş sermayesi 300 milyon Lira ‘ya çıkardı. İstanbul – Levent, İstanbul – Ataköy, Ankara – Yenimahalle, İstanbul – Emekli Subay Evleri gibi çok önemli  projeleri hayata geçirdi. Ayrıca İstanbul – Koşuyolu, İzmir – Denizbostanlısı, Ankara – Telsizler, Eskişehir – Yunuskent, Edirne – Mimar Sinan,  Diyarbakır, Urfa ve Çankırı konutları gibi pek çok projeye de imza attı.

Emlak Bankası bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra, pek çok resmi bina, lojman ve konut projeleri de  gerçekleştirmişti. Emlak Bankası, konutun yanı sıra dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı.

Ancak 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan karar ile Emlak Bankası ’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirilmiş ve tasfiye kapsamına alınmıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir