En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Borsa Oldu

En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Borsa Oldu

Geçtiğimiz ay en fazla kazandıran yatırım aracı borsa oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Ocak ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde Ocak ayında en fazla reel getiriyi Borsa İstanbul 100 Endeksi sağladı.

En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Borsa Oldu

Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 3,99, TÜFE ile indirgendiğinde ise % 3,36 ile BIST 100 Endeksi ‘nde gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından külçe altın % 3,71, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) % 3,21, mevduat faizi (brüt) % 1,03, Euro % 0,92, dolar % 0,57 reel getiri sağladı.

Geçtiğimiz Ayda Dolar Yatırımcısına Kaybettirdi

TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın % 3,09, DİBS % 2,58, mevduat faizi (brüt) % 0,42, ve Euro % 0,31 reel getiri sağladı. Dolar ise % 0,04 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

DİBS 3 aylık değerlendirmede de Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 19,69 oranında reel getiri sağladı. TÜFE ile indirgendiğinde ise % 15,51 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Euro ‘nun Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 4,57 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise % 7,9 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğu belirlendi.

6 Aylık Dönemde Yatırım Araçları

Altı aylık değerlendirmeye göre ise külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 2,76, TÜFE ile indirgendiğinde de % 5,94 yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 11,21 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise % 8,46 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak BIST 100 Endeksi tespit edildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir