En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Bulunur?

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Bulunur?

İnternet üzerinden bir araştırma yaptığınızda neredeyse tüm bankaların isimlerini görürsünüz. Her banka esasen faiz oranlarını birbirine yakın tutar önemli olan başvuru yapan kişinin özellikleridir. İhtiyaç kredisinin faiz oranları %1,09’dan başlayarak %1,84’e kadar yükselir. Bazı bankalarda faiz oranları sabittir. Özellikle ziraat bankası, Halkbank gibi devlet bankalarında daha tok bankalar olduğundan faiz oranları neredeyse sabittir. Özel bankalarda ise durum daha farklıdır.
Örneğin İng Bank’ta faiz oranları kişinin kredi notuna göre belirlenir. %1,09 ile %1,29 aralığında’dır. %1,09 oldukça cazip bir faiz oranı elbette ancak %1,09 faiz oranından kredi alabilmeniz için kredini puanınızın 1850 ve üzeri yani en iyi grupta olması gerekmektedir. 1850 ve üzeri dediğimiz kredi puanı ise Türkiye’de banka müşterisi olan kişilerin sadece %5’lik kısmını oluşturuyor. Yani sadece yüz kişiden beş kişisi bu %1,09’dan faydalanabilir. Bütün bankaların faiz oranları tek tabloda gösteren birçok finans ve kredi sitesi bulunmaktadır. İnternet araştırdığınızda bu siteleri görebilirsiniz. Ayrıca her bankanın kendi web sitesinde kredi hesaplama tabloları ve motorları bulunur. Bu tablolardan kendinizde bir hesaplama yapabilir aynı ekranlardan başvuruda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?


İhtiyaç kredileri neredeyse bankaların tüm kanallarından kullanılabilmektedir. Eğer bilgilerinizde bir eksiklik yok ise ve çekeceğiniz miktar 20,000 TL üzerinde değilse mobil bankacılıktan veya internet bankacılığından çekebilirsiniz. İnternet şubesi kullanmıyor iseniz ilgili bankanın Telefon Bankacılığını arayarak ta kredi başvurusu yapabilir onaylanması durumunda hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kredi kullandığınızda mutlaka ilgili sözleşmeleri, bilgilendirme formlarını ve ödeme planlarını mail adresinize isteyin ve buradan takibini sağlayın. Eğer bir mail adresiniz yoksa bir mail adresini edinin. Size gönderilen bilgilendirme formlarında ve sözleşmelerde kredilerin şartları yer alır. Ödeme planında ise her ay ayın kaçında ödeme yapacağınız aylık toplam faiz miktarınız ve kredinin ne zaman biteceği gibi bilgiler yer alır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada?


İnternet üzerinden bakıldığında en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı İng Bank’tadır. İng Bank ise Hollanda merkezli global bir bankadır. Türkiye’de çok aktif olan bir banka olmamasına rağmen mevduat, tasarruf ve kredi anlamında ön plana çıkar. Faiz oranlarını kişinin kredi notuna göre belirler. Devlet bankalarında ise faizler biraz daha sabittir. Kolay kolay değişmez %1,14 ile 1,21 aralığında faizler ile kredi açılışları yaparlar.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi faiz oranları her bankada değişiklik gösterir. Oranlar birbirine yakın olsa da çektiğiniz kredi tutarına göre sizin maliyetinizi belirler. Örneğin 5,000 TL 10,000 TL gibi rakamlarda faiz oranları çok fazla maliyeti etkilemezken 30,000 TL 40,000 TL gibi yüksek tutarlı kredilerde faiz oranı büyük derecede önem taşır. Aynı zamanda faizin dışında kredinizin vadesi de önemlidir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

4 Comments

  1. Merhaba İsmail Bey;
   Ne zaman kırmızı kalem yediğinizi, bankalara olan borcunuzu ödeyip ödemediğinizi ve şu anki kredi notunuzu bize yazabilir misiniz?

 1. ben 1 sene ömce ziraatten ihtiyaç kredisi çektim ve ödemeye devam ediuorum fakat 2010 da ödenmemiş kredi kartımdan dolayı takip kararı çıktı ve şuanda kredi kullanamıyorum sizden şunu öğrenmek istiyorum takip kararı bankaları ilgilendirirmi

  1. Merhaba Sefer;
   Herhangi bir bankaya olan borcunuzu ödemediğinizde ve buna ilişkin icra takibi süreci başladığında bunu tüm bankalar görecek ve size kredi kullandırmayacaktır. Yani evet bir bankaya ilişkin icra takibi tüm bankaları ilgilendirir ve bundan sonraki süreçte bankalardan kredi kullanmanıza ya da kredi kartı almanıza engel teşkil eder…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir