Enflasyon Ağustos Ayında da Düşüşte

Enflasyon Ağustos Ayında da Düşüşte

Enflasyon Ağustos ayında da düşüşte.. Tüketici fiyatları, Ağustos ayında aylık bazda % 0,86 artış gösterirken, baz etkisi nedeniyle yıllık TÜFE % 16,65’ten % 15,01 ‘e geriledi. Enflasyon Ağustos ayında beklentilerin altında geldi. Enflasyon tahminleri gerçekleşen bu değerlerin daha üzerinde idi..

Enflasyon Ağustos Ayında da Düşüşte

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesini değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Seçil Yıldırım Karaman,  gelen düşük rakamları doğalgaz zammı ile Türk Lirası ‘nın değer kaybının etkisinin rakamlara henüz yansımamasına ve baz etkisinin ağır basmasına bağladı.

Karaman, Ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. TÜFE enflasyonunun beklentilerin altında gerçekleştiğini belirten Dr. Yıldırım Karaman şöyle konuştu:

“Ağustos ayı TÜFE enflasyonu beklentisi yıllık bazda % 15,6, aylık bazda ise % 1,38 seviyesindeydi. TÜİK verilerine göre TÜFE enflasyonuaylık bazda % 0,84, yıllık bazda ise % 15,01 olarak gerçekleşti.”

Beklentilerin gerçekleşen rakamlara göre yüksek olmasını Ağustos ayında başta doğalgaz ve tütün olmak üzere çeşitli ürün gruplarında yapılan zamlara ve Türk Lirası’nın değer kaybına bağlayan Yıldırım, “Tütüne gelen ötv zammı sonucunda alkollü içecekler ve tütün grubunda fiyatların aylık bazda % 19,11, yıllık bazda ise % 41,42 arttığını görüyoruz. Bu grup beklendiği gibi enflasyonu yukarı yönlü etkilemiş” diye konuştu.

Doğalgaz Zammı ve Türk Lirası’nın Değer Kaybı Henüz Fiyatlara Yansımadı

Ağustos ayında doğalgaz fiyatlarına da % 15 zam geldiğini hatırlatan Dr. Seçil Yıldırım Karaman, “Bu yüzden enerji grubunda da enflasyon artışı daha yüksek bekleniyordu. Ancak açıklanan verilere göre Ağustos ayında enerji fiyatları aylık bazda % 0.34, yıllık bazda ise % 7,79 artış gösterdi. Zammın enflasyon rakamlarına henüz yansımamasında mevsimsel faktörler etkili olmuş olabilir. Bunun yanı sıra Türk Lirası ’nın değer kaybetmesi de fiyatlara gecikmeli olarak yansıyor.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Ağustos Ayında da Düşüşte

En Büyük Sebep Baz Etkisi

Dr. Seçil Yıldırım Karaman, yapılan zamlara rağmen yıllık enflasyonun neden gerilediği sorusuna şu cevabı verdi:

“Yıllık bazda Temmuz ayına göre enflasyonda gerileme olmasının sebebi ise bir önceki yıl Ağustos ayında görülen % 2,3 ‘lük aylık enflasyonun getirdiği baz etkisidir. Bu sene Haziran, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında baz etkisi görmeyi bekliyorduk zaten. Eylül ve Ekim aylarında da görmeye devam edeceğiz.”

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seçil Yıldırım, Ağustos ayında giyim ürünleri ile işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüşün devam ettiğinibelirtti. Enflasyonu aşağı yönlü etkileyen bu düşüşlerin arkasında devam eden talep daralmasının bulunduğunu ifade eden Yıldırım “2019’un 2. çeyreğinde de ekonominin daralmaya devam ettiğini görüyoruz. Talep daralması enflasyonu aşağı çeken diğer bir faktör diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Eylül Ayında Enflasyon % 15 Altına Düşebilir

Gelecek aya dair enflasyon beklentilerini de dile getiren Dr. Seçil Yıldırım Karaman, “Eylül ayında da enflasyonu yukarı ve aşağı yönlü etkileyecek faktörler söz konusu. Doğalgaz zammı yukarı yönlü etkileyecek faktörlerin başında geliyor. Ağustos’ta Türk Lirası ‘nın değer kaybetmesinin gecikmeli etkisini de Eylül ayında görebiliriz. Ancak geçen yıl Eylül ayında enflasyon aylık % 6,3 olarak gerçekleşmişti. Bu sebeple 2019 yılı Eylül ayında da yine baz etkisinin enflasyonu önemli ölçüde aşağı çekmesini bekliyoruz. Tüm bunlar dikkate alındığında Eylül ayında yıllık enflasyon % 15 ’in altına inebilir.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir