Esnaf Kredisi Talebi Gündeme Geldi

Esnaf Kredisi Talebi Gündeme Geldi

Tarihinin en güçlü ekonomik dönemlerini yaşarken önce gezi olayları ve ardından da 15 Temmuz darbe girişimi ile ciddi dalgalanmalar yaşayan Türkiye ekonomisi nihayet toparlanma trendine girmiş görünüyor. Döviz düşüyor, faizler düşüyor, borsa yükseliyor.. Bu toparlanmadan payını almak isteyen esnaf da uygun koşullarla Esnaf Kredisi istiyor.. İşte Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun o kredi talebi..

Esnaf Kredisi Talebi Gündeme Geldi

Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen kesimin esnaflar olduğunu ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için diğer kesimlere olduğu gibi esnafa da can suyu kredisi verilmeli.” şeklinde konuştu.

TESK Başkanı Palandöken, yazılı olarak yapmış olduğu açıklamada, en son 2008 yılında esnafa sıfır faizli can suyu kredisi verildiğinin altını çizdi. Açıklamasında ekonomik dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen kesimin esnaflar olduğunu belirten Bendevi Palandöken, “Esnafımız elektrik, su, doğal gaz faturalarında esnafa özel bir tarife olmaması, vergiler, zincir marketler gibi birçok konuyla baş etmeye çalışıyor. Özellikle şu dönemde bir can suyu kredisi esnafı büyük oranda rahatlatır. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için diğer kesimlere olduğu gibi esnafa da can suyu kredisi verilmeli. Yine devletimiz ve bankalar bu çağrıya kulak vermeli ve anayasamızda olduğu gibi esnafı korumaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.” ifadelerini kullandı.

Kredi Sicil Affı Yasası Çıkartılmalı

Esnafların krediye ulaşmasına ilişkin en önemli problemlerden birinin de kara liste olduğunu ifade eden TESK Başkanı Palandöken, şu ifadeleri kullandı;

“Kara liste nedeniyle esnaf krediye kolayca ulaşamıyor. Tüm bankaların uymak zorunda olacağı etkin bir sicil affı yasası çıkartılmalı. Çünkü mali sicilinden dolayı borcu olmayan esnafın kredi imkanlarından yararlanamaması haksızlık. 2019 yılı içinde hızla toparlanmaya çalışan ekonomimizin esnafın da büyümesine ihtiyacı var. Bu kredilerde 280.000 ‘i aşkın kadın esnafımıza da pozitif ayrıcalık sağlanmasının bu kalkınmaya çok büyük faydası olacaktır.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir