Esnaf ve Tarımsal Kredilerde Faiz İndirimi

Esnaf ve Tarımsal Kredilerde Faiz İndirimi

Esnaf ve tarımsal kredilerde faiz indirimi pek çok kesimi mutlu edecek.. Ekonomide toparlanma belirtileri devam ederken hem esnafı hem de çiftçiyi memnun edecek haber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘tan geldi. Kamu bankaları esnaf ve tarımsal kredi faizlerini yüzde 12 seviyesinden yüzde 9 ‘a çekti. Böylece hem esnaflarımız hem de tarımsal faaliyetlerle meşgul olan çiftçilerimiz ihtiyaç duyduklarında daha düşük maliyetlerle borçlanabilecekler.

Esnaf ve Tarımsal Kredilerde Faiz İndirimi

Esnaf ve tarımsal kredilerde faiz indirimi yapıldığı müjdesini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

 

” En son sıfır konutlarda faiz oranlarını yüzde 0,99 ‘dan yüzde 0,79 ‘a çektik, bu da inşaat sektörü ve yan sanayi endüstrisini çok önemli etkileyecek. İnşallah bugün de güzel bir bilgiyi, müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Malumunuz kamu bankalarımız, esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini artık yeni yıl itibarıyla yıllık % 12 ‘den % 9 ‘a düşürdü. Bu şu demek halihazırda tarımsal kredilerdeki % 25 ila % 100 oranındaki Hazinemiz tarafından faiz sübvansiyonu uygulandığından dolayı bu oran ortalama yüzde 5’in altına düşecek. Yüzde 6 – 7 ‘ler değil artık % 5, % 4,5 hatta yüzde 0 ‘a kadar inecek durumda. ”

Esnaf ve Tarımsal Kredilerde Faiz İndirimi

” Özellikle tarımsal kredilerde % 6 ‘lık faizin de % 0 ile 4,5 aralığına gerileyeceğini buradan müjdelemek istiyorum. Bu faiz düşüşüyle birlikte tarımsal üretimde maliyetleri daha da aşağı çekecek bu adımı atmış oluyoruz. Malumunuz 2018 yılında Ziraat Bankası aracılığıyla 47,3 milyar liralık Hazine faiz sübvansiyonlu olmak üzere çiftçimize 58,7 milyar TL ‘lik finansman sağlamıştık. Bu rakam, 2019 sonu itibarıyla 64,5 milyar TL ‘ye ulaştı. Bu kredi tutarının 52,3 milyar TL ‘lik kısmına faiz sübvansiyonu sağladık. Tüm bu desteklerin faiz indirimlerinin çiftçiye üreticiye hayırlı olmasını temenni ediyorum. “

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir