Esnafa Müjde ! Kara Listede Tek Bir Esnaf Kalmayacak !

Esnafa Müjde ! Kara Listede Tek Bir Esnaf Kalmayacak !

Hükümet yetkilileri 2017 yılında ekonominin hızla canlanması ve esnafın işlerinde başarılı olabilmesi için kredi kullanmanın önündeki tüm engelleri kaldırıyor. Yaklaşık iki buçuk milyon esnafın kredi sicilleri ve kara liste kayıtları temizlenecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) da devreye sokularak kredi kullanımı kolaylaşacak, Esnafa Faizsiz ve Uzun Vadeli Krediler kullandırılarak kredi kullanımı ve ödemelerinde kolaylıklar sağlanacak…
Hükümetten yapılan açıklamalarda iki buçuk milyon esnafa 3 müjdeli haber birden geldi. Yaklaşık 1 milyon 600 bin esnafın sicili temizlenecek. Kara listede tek bir esnaf kalmayacak. Esnafın krediye erişiminin önündeki tüm engeller kalkacak. Kara listeden çıkan esnaflar ekonomik paket kapsamında verilecek 50 bin liralık, bir yıl ödemesiz, sıfır faizli krediden yararlanabilecek. Esnafın da İşsizlik Fonu’ndan yararlanması sağlanacak. Ayrıca, esnaf-tacirlerin kullandığı defterlerin yılsonu taksitinin kaldırılması öngörülüyor. Üç müjdeden 2.5 milyon esnaf yararlanacak.
BEYAZ SAYFA AÇILIYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için beyaz bir sayfa açacaklarını belirtti. Tüfenkci, sicil affına ilişkin düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunacakları mesajını verirken, “Esasında banka riskini kendi tarafına aldığı için sicil affının daha kolay çıkma imkânı var. Burada numaradan bir sicil affı istemiyoruz. Taşın altına elimi koyuyorum” diye konuştu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise sicil affı uygulamasının 1 milyon 600 bin esnafın yararlanacağı bir sistem olacağını söyledi. Palandöken, “Can suyu kredisi, sicil affı ve Fon’dan yararlanma imkânı esnafı motive edecek” dedi.
MOTİVE OLACAKLAR
Bugüne kadar faizlerde ciddi düşüş yaşandığını hatırlatan Palandöken, şöyle konuştu: “Ancak esnaf kredi kullanamıyordu. Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bir sicil affı gerekiyordu. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Atılan bu adım ekonominin çarklarını hareketlendirecek. Can suyu kredisi çok önemli.” Esnafın İşsizlik Fonu’ndan yararlandırılmasına ilişkin adımın da çok önemli olduğunu dile getiren Palandöken, “Esnafa güven gelecek, motive edecek” dedi. Palandöken, İşsizlik Fonu ödeneklerinin ekonomide otomatik olarak istikrar sağladığını ifade ederek, işsiz vatandaşların rahat edebilmesi için ödenek tutarı ve süresinin artırılması gerektiğini söyledi. Palandöken, “Böyle bir adım çiftçiden, esnaftan alışverişin de artmasını sağlar. İşsiz vatandaşın zaten lüks harcaması olmaz” dedi.
İŞSİZLİK FONU’NU KULLANMA İMKÂNI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da, esnafın İşsizlik Fonu’ndan yararlanması için çalışma başlattı. İşsizlik Fonu’na ilişkin çalışma Bakanlar Kurulu’na sunularak son şekli verilecek. Esnaf fona katkı verecek, devlet de destek sağlayacak. Kısa sürede kamuoyuna açıklanacak düzenleme ile dükkânını, mağazasını kapatan esnaf da işsiz kaldığında işsizlik aylığı alabilecek. Esnafların defterini yıl sonu tasdik ettirme zorunluluğu kaldırılacak. Böylece esnaf yıl sonunda kapı kapı dolaşarak defter onaylatmak durumunda kalmayacak.
Kaynak; Www.banka-Kredileri.Com & Haberler.Com

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. Vallah kosgeb veriyordediler Millet duymadan verilecek kişiler bellemiş demekki herkesin bir dayısı olması lazım almak için bunlar her şey boş dayın olmadan olmuyor Yani demek istediğim boş boşuna kimse alacağım diye uğraşmaz alacak şahıs şahıslar belli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir