Esnafa Müjde Üstüne Müjdeler Geliyor

Esnafa Müjde Üstüne Müjdeler Geliyor

Esnafa müjde üstüne müjdeler geliyor .. Esnaflara destek amacı ile oluşturulan yeni esnaf paketi yüzleri güldürecek! Kira desteği, vergi prim teşvikleri ve markalaşma ile esnafa destek sağlanacak. Peki Esnaf Destek Paketi ‘nin teşvik başvuru şartları ve koşulları neler? Esnaf Destekleri ile alakalı tüm merak ettiğiniz detayları sizler için hazırladık..

Esnafa Müjde Üstüne Müjdeler Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 40.000 işletmeye 20 milyar TL ‘lik paketle kredi muslukları açılırken, 2,5 milyon esnafın yüzünü güldüren adımlar da gelmeye devam ediyor. Hükümet, esnafa kredi desteğinin yanı sıra vergi, prim teşviki, tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulması, markalaşma, geleneksel mesleklere alışveriş merkezinde kira desteği gibi pek çok konuda da bir dizi reform hazırladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa kredi, finansman, sosyal güvenlik, vergi, mesleki eğitim ve yenilikçi alanlarda desteklerin artarak süreceğini belirterek, markalaşma projesini hayata geçireceklerini ifade etti.

Esnafa Dört Koldan Destek Sağlanıyor

Esnafa kredi kullandırımında sübvansiyon oranı % 20 ‘den % 100 ‘e çıkarırken, uygulamadan yararlanan esnaf sayısı 600 bine ulaştı. Bu yıl küçük işletmeleri teşvik için girişim- risk sermayesi gibi yenilikçi finansman modelleri de desteklenecek. Bakan Pekcan’ın verdiği bilgiye göre bu kapsamda yaşama geçirilecek 10 önemli adım şöyle:

Geleneksel Mesleklere Önemli Destekler

Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan meslekleri icra edenlere alışveriş merkezlerinde rayiç bedelin en fazla dörtte birinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde 3 ‘ü yer ayrılacak.

% 100 İndirimli Kredi İmkanı

İşyeri modernizasyonu, hammadde ihtiyaçlarını karşılamak için 30.000 TL ‘ye kadar % 100 faiz indirimli kredi kullanımı sürdürülecek.

Perakende İşletmelere Kolaylıklar

Perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçişindeki kriterler esnaf lehine yeniden düzenlenecek.

Vergi Desteği Artarak Devam Edecek

Basit usuldeki ticari kazançların 9000 TL ‘lik kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak. Emeklilik sonrası sosyal güvenlik primi kaldırılırken, böylece emekli maaşlarında % 10 artış sağlandı.

İşletmelere Markalaşma Desteği

Pazarlama ve markalaşma projesi yaşama geçiriliyor. Küçük işletmelerin fuar, markalaşma ve eğitim forumlarına katılımı desteklenecek.

Defter Onaylarına Noter Tasdiki Kaldırılıyor

Esnafın defter onayları Gelir İdaresi’nce elektronik ortamda yapılacak, bundan sonra noter tasdikine gerek kalmayacak.

Oda Kayıtlarında Kolaylık Sağlanacak

Oda kaydında ustalık belgesi, muadili belgeler istenmeyecek. 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren primleri 1 yıl süreyle Hazine karşılayacak.

AVM ‘lerde Özel Yer Tahsisi

Alışveriş merkezlerinde esnafa toplam satış alanının en az % 5 ‘i oranında yer verilecek.

Sadece Ustalık Belgesi ile İşyeri Açılabilecek

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesinde birden fazla kişi çalışıyorsa bir kişiden ustalık belgesi alınması yeterli olacak.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulacak

Esnafın sattığı malı etkin bir şekilde piyasadan temini için tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir