Esnafa Sifir Faizli 18 Ay Vadeli Kredi

Esnafa Sifir Faizli 18 Ay Vadeli Kredi

25 bin YTL’ye kadar olan kredi dağıtımına 20 Ağustos Çarşamba gününden itibaren başlanacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, esnaf ve sanatkarın finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının bir ölçüde giderilmesi için KOSGEB aracılığı ile ilk defa imalatçı esnaf ve sanatkara yönelik sıfır faizli bir kredi desteği programı başlattıklarını bildirdi.

Bakan Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kredi desteği programının 20 Ağustos Çarşamba gününden itibaren başlanacağını belirtti.

Söz konusu programdan 5 bin esnafın yararlanmasının öngörüldüğünü ifade eden Çağlayan, esnaf ve sanatkar başına 25 bin YTL’ye kadar olan kredinin faizinin KOSGEB tarafından karşılanacağını kaydetti.

İlk ayı ödemesiz 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeyle verilecek kredi ile esnaf ve sanatkara toplam 125 milyon YTL kredi kullandırılacağını belirten Çağlayan, programdan esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı, kapasite raporuna sahip olan imalatçı esnaf ve sanatkarın KOSGEB veri tabanına kayıt olarak yararlanabileceğini bildirdi. Bakan Çağlayan, şöyle dedi:

”Sıfır faizli destek kapsamında 125 milyon YTL’lik kaynağın yüzde 25’i Güneydoğu ve Doğu Anadolu, yüzde 25’i diğer kalkınmada öncelikli yöreler ve yüzde 50’si de normal ve gelişmiş yörelerdeki imalatçı esnaf ve sanatkara kullandırılacak.

Kredi kullanımı 125 milyon YTL’lik kaynakla sınırlı olacak ve bu bölgeler arasında kullanılmayan kotalar olursa diğer bölgelere tahsis edeceğiz.”

Çağlayan, programdan yararlanmak isteyenlerin başvurabilecekleri bankaları Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası olarak sıraladı.

Programda esnaf ve sanatkar kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapacaklarını ve işletme başına 30 bin YTL’ye kadar kredi kullandıracaklarını belirten Bakan Çağlayan, ”Krediden yararlanmak isteyenler 20 ağustos tarihinden itibaren 5 özel ve 3 kamu bankasına başvurabilecek” dedi.

Başvuruların direkt bankalara yapılacağını, KOSGEB’in yapılan başvuruları imalatçı kriterlere göre değerlendireceğini ifade eden Çağlayan, teminat sorunu yaşayabilecek olan imalatçı esnaf ve sanatkarın Kredi Garanti Fonuna başvurabileceğini kaydetti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

1 Comment

  1. Söz konusu esnaf kredisi için garanti bankasına başvuruda bulundum kredi cekme sebebim bağkur borcunu yatirmak içindi ama bankada kredi için gerekli evrak olarak bağkur borcu yok belgesi istendi.Ben zaten Bağkur borcu için kredi cekmeye gitmiştim!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir