Esnafa Sifir Faizli Kredi Mujdesi

Esnafa Sifir Faizli Kredi Mujdesi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın faiz politikasını eleştirerek, birçok ülkede faiz indirmine gidildiği halde Merkez’in bu konuda adım atmadığını söyledi. Çağlayan, esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli ve 18-24 ay vadeli işletme kredisi kullandıracakları müjdesini verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dün Adıyaman’da Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği hizmet binasının açılışına katıldı. Esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli ve 18-24 ay vadeli işletme kredisi kullandıracaklarını belirten Çağlayan, ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurdu.

Merkez Bankası’nın( MB) faiz politkalarını eleştiren Çağlayan, “Faizleri düşürme konusunda inat etmeseydi esnafımız sanatkarımız, iş adamlarımız şimdi çok daha rahat olacaktı” dedi.

Yetki Merkez’de
Geçen yıl bir çok ülkede ciddi manada faiz indirimlerine gidildiğini ancak Merkez Bankası’nın bu konuda gerekli adımı atmadığını söyleyen Çağlayan, “Faizleri düşürme yetkisi Merkez Bankası’na ait. Merkez Bankası faiz ve fiyat istikrarı konusunda söz sahibi. Biz bu konuda bir şey yapamıyoruz. Eğer Merkez Bankası geçtiğimiz yıl zamanında gerekli adımları atsaydı. Faizleri düşürme konusunda inat etmeseydi esnafımız sanatkarımız, iş adamlarımız şimdi çok daha rahat olacaktı. MB’nin olumsuz politikaları yüzünden, biz yüzde 23’le faiz almış olmamıza rağmen, esnaf ve sanatkarımıza yüzde 13’le kredi kullandırıyoruz” diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir