Esnafın Borçlarına Yapılandırma Beklentisi

Esnafın Borçlarına Yapılandırma Beklentisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), esnafın borçlarına yapılandırma beklentisi içerisinde olduğunu belirterek, bu konuda esnaftan gelen yoğun talebe dikkat çekti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vergi ve SGK primi borçlarında yapılandırma beklentisi oluştu. Esnaf hiçbir zaman devlete borçlu kalmak istemez ancak kalıcı reformlardan sonra yapılandırmalara ihtiyaç ortadan kalkar.” ifadelerini kullandı.

Esnafın Borçlarına Yapılandırma Beklentisi

TESK Genel Başkanı Palandöken, konu ile ilgili yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi borçlarında yapılandırma beklentisi oluştuğunu ifade ederek, “Esnaf hiçbir zaman devlete borçlu kalmak istemez ancak kalıcı reformlardan sonra yapılandırmalara ihtiyaç ortadan kalkar.” dedi. İlgili açıklamada, gecikme zamlarının, kamuya olan borçların zamanında ödenmesi açısından gerekli olduğunu belirterek, ancak bu oranların oldukça yüksek olduğunu ifade etti.

Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu primi gibi kamu alacaklarına uygulanan gecikme zammı oranının % 2 olduğunun altını çizen Bendevi Palandöken, “Gecikme zammı oranı bu kadar yüksek olursa esnafın borcunu bir daha ödemesi neredeyse imkansız hale gelir. Bu yılın tahakkuk / tahsilat oranlarına baktığımızda da bu durumu daha iyi anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Esnafın Borçlarına Yapılandırma

Vergi Tahsilat Oranları Düşük

TESK Genel Başkanı Palandöken, bu yılın ilk 9 ayında kurumlar vergisinin tahsilat oranının % 17, gelir vergi tahsilat oranının ise % 37 düzeyinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“SGK primi ve vergi borçlarında yapılandırma beklentisi oluştu. Esnaf hiçbir zaman devlete borçlu kalmak istemez ancak kalıcı reformlardan sonra yapılandırmalara ihtiyaç ortadan kalkar. Gecikme zammı oranının bu kadar yüksek olması da esnafı borç yapılandırmaya kadar götüren bir sonuçtur. Bu oranın enflasyonun % 50 fazlasını geçmeyecek şekilde belirlenmesinde büyük fayda var.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir