Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelenecek

Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelenecek

Esnafın kredi borcu 3 ay ertelenecek.. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın imzası ile yayımlanan karara göre, koronavirüs salgınında zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi borçları 3 ay ertelenecek. Karar kapsamında kredi taksitlerini ertelemek isteyen esnaf ve sanatkarların yapması gereken ise sadece tek bir şey var..

Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelenecek

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karara göre, Kovid-19 salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi borçları 3 ay ertelenecek. Esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Kovid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarların kullandığı düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Kredi Borçları Faizsiz 3 Ay Ertelenecek

Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu karara göre, koronavirüs salgını nedeniyle işleri veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB ‘a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan 2020 – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçları, vadesinde  /taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden / hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

İşten Çıkarmama Taahhüdü Gerekiyor

Kararda, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler öteleneceği ve karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacağı yer aldı.

Esnafın Kredi Borcu 3 Ay Ertelenecek

Karara göre, herhangi bir çalışanını işten çıkardığı tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacaklar. Ayrıca, borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde banka tarafından erteleme süresince de düşük faizli kredi açılabilecek ve erteleme kapsamında borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar da takip işlemi başlatılmayacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir