Esnafin Umudu Sifir Faizli Kredide

Esnafin Umudu Sifir Faizli Kredide

Gaziantep Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnaf ve sanatkârın çok zor günler geçirdiğini, esnafın bir an önce rahatlığa kavuşturacak önlemlere kavuşmasını beklediklerini söyledi.

Küsbeoğlu, esnafın şu anda ciddi olarak nakit sıkıntısı çektiğini, ancak yaşanan krizin tüm dünyada geçerli olduğunu belirtti.

ABD ve AB’nin bu yılın “Kriz yılı” olarak ilan ettiklerini, Türkiye’nin de 17. büyük ekonomiye sahip olarak dünyanın bir parçası olduğunu ifade eden Küsbeoğlu, “Gaziantep’te Türkiye’nin bir şehri. Yaşadığımız sıkıntının tabii ki birçok nedeni var. Esnaf ve sanatkâr çok zor günler geçiriyor. Bir an önce çözüm önerileri üretilerek rahatlığa kavuşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Sanayi Bakanlığı’nın “Acil Eylem Planı” çerçevesinde bakanlıktaki toplantıda görüş ve önerileri sunduklarını, daha sonra Gaziantep’i ziyaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın, KOSGEB olarak imalat sanatkârına sıfır faizli 12 veya 18 ay vadeli kredi kullandıracaklarını, bunun hazırlığının tamamlanmak üzere olduğunu bildirdiğini anlatan Küsbeoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gaziantep’teki imalatçı ve ticaretle uğraşan esnafımız uzun bir süredir büyük bir sıkıntı içinde. Esnaf hayli zor ve sıkıntılı bir yıl yaşıyor. 2008 yılının ilk yarı yılında sıkıntı yaşanır ama ikinci yarı yılında mahsullerin de alınmasıyla birlikte hem çiftçimizin hem de esnafımızın yüzü güler beklentisi içindeydik. Ancak kuraklık sebebiyle hem çiftçi büyük zarar gördü hem de dolaylı olarak bu durum esnafı da büyük ölçüde etkiledi. Esnafı sıkıntıya sokan sebeplerden biri de fiyat artışları oldu. Özellikle petrol fiyatlarının büyük miktarlarda yükselmesi, buna bağlı olarak inşaat sektörünün en büyük girdi kalemleri olan demir ve demir benzeri inşaat malzemelerinin fiyatlarının artması inşaat sektörüne bağlı olarak çalışan 130 iş alanını olumsuz etkiledi.”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığında acil eylem planı ile ilgili olarak çalışmaya katkı sağladıkların, neler olması ve yapılması gerektiği ile ilgili olarak görüş ve önerilerini sunduklarını anlatan Küsbeoğlu, “Neler olması gerektiğini açıkladık. Esnaf şu anda ciddi bir nakit sıkıntısı içinde. Piyasada para darlığı var. Acilen çok düşük faizli, veya sıfır faizli uzun vadeli esnafın krediye ihtiyacı var. Esnafımızın tanıtım ve pazarlama sıkıntısı var. Uzun vadeli krediye ihtiyaç var. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı GAP eylem planın ile esnafa yönelik olarak daha ciddi bir çalışma yapılacağını sanıyoruz”şeklinde konuştu.

Dünyada yaşanan krizden olumsuz etkilenen esnafa en yakın zamanda düşük veya sıfır faizli kredi desteği sağlanmasının esnafımı bir nebze de olsa rahatlatacağını anlatan Küsbeoğlu, şunları anlattı:

“Piyasada nakit akışını canlandırmak ve esnafı bu sıkıntılı durumdan çıkarmak için düşük ya da sıfır faizli, uzun vadeli kredilerle desteklenmesi gerekiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın GESOB’u ziyaretinde esnafın sıkıntılarını anlattık. O da zaten bize hak verdi. Esnafımıza sıfır faizli kredi desteği verildiği takdirde bu sıkıntıların bir nebze de olsa düzeleceğini dile getirdik. Önümüzdeki günlerde sunduğumuz dosyaların ve dile getirdiğimiz sıkıntıların dikkate alınarak Bakan Çağlayan’ın söylediği esnafımıza uzun vadeli ve düşük faizli işletme kredisi verilmesini veya kobi kredilerinden diğer imalatçı ve sanayicilere verildiği gibi esnafa kredi verilmesini ümit ediyoruz.”

1200 İŞ TERKİ

Küsbeoğlu, yılın ilk 6 ayında 1200 esnafın iş terki yaptığını, 500 yeni kayıt yaptıklarını ifade ederek, “Zaten yılbaşında açıkladığım gibi iş terklerinin fazla olacağını söylemiştim. Temennimiz 2008 yılının ikinci yarısında piyasada iyileşme umudunu taşıyoruz. İş terklerin çok olmasının nedenleri arasında; Bağ-Kur emeklileri vergi mükellefi olduğunda aldıkları maaşlarının kesilmesi, ekonomik kriz ve iş değişikliği gibi nedenler yatıyor” şeklinde konuştu.

Küsbeoğlu, esnafın bu sıkıntıdan da el ele vererek kurtulacağına inandığını, daha azimli çalışarak, gelenek ve göreneklere sahip çıkılarak, esnafın en zor günlerde birbirlerini desteklemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir