Ev Hanımları Emekli Olabilir mi?

Ev Hanımları Emekli Olabilir mi?

Ev hanımları sigorta yaptırabilir mi? Ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır? Milyonlarca ev hanımı bu soruların cevabını merak ediyor. Toplumumuzda sayısı azımsanmayacak kadar çok kadın ev hanımı olarak hayatını sürdürüyor. Peki, herhangi bir iste çalışmayan ancak ailesi için gece gündüz hizmet etmekle meşgul olan ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımları sigorta yaptırabilir mi? Ev hanımları tarafından da yaptırılabilen isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm soruların cevapları…

Ev Hanımları Emekli Olabilir mi?

Kadın istihdamı ve kadının iş hayatına katılımı artarak devam etse de, ülkemizde milyonlarca kadın ev hanımı olarak hayatını sürdürüyor.. Bu nedenle de pek çok ev hanımı emekli olmanın yollarını araştırıyor. Peki, şu anki sosyal güvenlik sistemimize göre ev hanımları emekli olabilir mi? Ev hanımıyım, nasıl emekli olabilirim sorusunu yetkililere sık sık soran ev hanımlarımıza dair tüm emeklilik detayları bu haberimizde..

Sosyal güvenlik sistemimiz, hiç bir işte çalışmayan, ayda 30 günden az çalışan ya da işten çıktığı için prim günü eksik olanların isteğe bağlı sigorta sayesinde emekli olabilmesine imkan sağlıyor. İsteğe bağlı sigortalılığın avantajlarından yararlanmak isteyenlerin başında ise ev kadınları geliyor. 2008 sonrasında isteğe bağlı sigortalılar BAĞ-KUR (4/b) kapsamında değerlendirilmeye başlandı. İsteğe bağlı sigortanın 4/b statüsüne alınması ile daha fazla prim ve daha geç yaşta emeklilik uygulaması zorunlu hale getirildi. Bununla birlikte, isteğe bağlı sigorta ile başlayıp uygun tarihte 4/a ‘ya geçiş yapanlar, daha avantajlı şartlarla ve daha erken emekli olabiliyorlar.

Erken Emeklilik İçin Neler Yapılabilir ?

2008 yılından önce sigorta girişi olup da birden fazla statüde çalışması bulunanların emeklilik işlemlerinin hangi statüden yapılacağı, son 7 yıldaki çalışmasına göre belirleniyor. Son 7 yıl içinde en çok hangi statüde geçirilmişse emeklilik işlemleri o statüden gerçekleştiriliyor.

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerin de SSK statüsünde emekli olabilmek için doğru zamanda 4/a ‘ya geçiş yapmaları gerekiyor. Bu konuya ilişkin bir örnek vermek gerekirse, isteğe bağlı sigortada devam ettiği takdirde 58 yaşında emekli olabilecek olan bir kadın sigortalı, 4/a ‘lı olarak 56 yaşında emekli olabiliyorsa 56 yaşından 3,5 yıl önce 4/a ‘ya geçiş yapabilir. 4/a statüsünde 1261 gün prim ödedikten sonra emeklilik dilekçesi verdiğinde, 2 yıl daha erken emekli olabilir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Emeklilik Avantajları

Sosyal güvenlik sistemimizin sık sık değişmesi nedeni ile her dönem ve her statünün farklı emeklilik şartları bulunuyor. Genel olarak 4/a ‘ya geçiş yapmak daha kolay emeklilik imkanı vermekle birlikte, bazen 4/a ‘dan isteğe bağlı sigortaya geçmek daha avantajlı olabiliyor. Bu avantaj daha çok, ilk defa çalışmaya “ileri yaşta” ve 8 Eylül 1999 tarihi ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasında başlayanlar için söz konusu.

Mesela, 45 yaşında iken 1999 yılı Aralık ayında ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir kadın, Sosyal Sigortalar Kurumu ‘ndan 7000 prim günüyle 58 yaşa veya 25 yıl sigortalılık + 4500 prim günüyle yine 58 yaşa tabi olur. Fakat, 7000 prim gününü 65 yaşında, 25 yıl sigortalılık süresini ise 70 yaşında doldurabilir. 60 yaşından sonra istese de sağlığı elvermediği için çalışamama riski olan söz konusu kadının bu koşullarla 4/a ‘dan emekliliği çok zordur.

Halbuki, aynı kadın 4/b statüsünden 5400 prim günüyle 60 yaşında emekli olabilir. Bunun için 56 yaşının ortalarında iken 4/a’yı bırakıp 1261 gün isteğe bağlı sigorta primi yatırması yeterli. Böylece hem 1600 gün (4,5 sene) daha az prim öder, hem de daha erken emekli olur. Sözünü ettiğim tarihler arasında ve geç yaşta işe başlayan kadın veya erkek sigortalıların doğru zamanda isteğe bağlı sigortaya geçiş yapmaları büyük avantaj sağlar.

İsteğe Bağlı Sigortayı Kimler Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için aranan şartlar şu şekilde;

Türkiye’de ikamet etmek,
Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,
Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
18 yaşını doldurmuş bulunmak,
SGK ‘ya isteğe bağlı sigorta talebinde bulunmak.

Ev Hanımları Emekli Olabilir mi

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi, asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasında değişen tutarlar üzerinden, sigortalının kendisi tarafından belirleniyor. Herhangi bir tutar tercihinde bulunmayanlardan ise asgari ücret üzerinden prim alınıyor. Aylık prim tutarı, beyan edilen prime esas kazancın % 32 ‘si oranındadır. Mesela, 2019 yılı için asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerden 818,70 TL prim tahsil edilir. Tavandan prim tutarı ise 2019 yılı için 6.140 TL ‘dir.

İsteğe bağlı sigorta priminin % 20 ‘si malullük yaşlılık ve ölüm sigortası, % 12 ‘si genel sağlık sigortası primi olarak alınıyor. Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde Türk müteahhitlerince çalıştırılan işçilerden Genel Sağlık Sigortası primi alınmadığı için onlar isteğe bağlı sigorta için % 20 oranında prim ödüyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir