Ev Hanımlarına ve İşverene Destek Müjdesi

Ev Hanımlarına ve İşverene Destek Müjdesi

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete ‘de yayımlandı. İlgili kanunla ev hanımlarına ve işverene destek müjdesi geldi. Kanunla evinde üretim yapıp satanlara vergi muafiyeti, işverenlere ise asgari ücret desteği sağlandı.

Ev Hanımlarına ve İşverene Destek Müjdesi

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete ‘de yayımlanması ev kadınlarının yüzünü güldürdü. Yürürlüğe giren kanuna göre evinde üretim yapıp satan kadınlara vergi istisnası sağlandı. İnternet ve benzeri elektronik ortamlarla, ikamet ettikleri evlerde kendileri ürettikleri dantel, havlu, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, örtü, çarşaf, dokuma mamulleri, çorap, mantı, erişte, tarhana gibi ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar gelir vergisinden muaf olacak ve vergi ödemeyecekler.

Ancak bu satış miktarının da belli bir sınırı bulunuyor. Bir yıl içerisinde gerçekleştirilen satış tutarının yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması şartıyla, evde yapılıp satılan ürünlerden vergi alınmayacak.

İşverenlere de Müjdeler Var

Resmi Gazete’de yayınlanan kanundan işverenler için de güzel bir haber var. İşverenler içim asgari ücret desteğinin yasalaştığı kanuna göre asgari ücret desteği 12 aya çıkarıldı. Asgari ücret desteği ilk olarak, asgari ücrete % 30 artışın yapıldığı 2016 yılında başlamıştı. 2016 ve 2017 ‘de 12 ay olarak uygulanan asgari ücret desteği, 2018 yılında 9 aya düşürülmüştü. Geçtiğimiz sene bu nedenle asgari ücret desteği  Eylül ayında sona ermişti.

Resmi Gazete ‘de yayınlanan kanunla asgari ücret desteği 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm yıl boyunca yani 12 ay süresince uygulanacak.

Asgari Ücret Desteğinden Yararlanacak İşçiler

2016 – 2018 yıllarında asgari ücret desteğinden yararlanacak işçilerin tespitinde, bir önceki yıl uygulanan brüt asgari ücretin 2 katına kadar ücret alan işçiler dikkate alındı. Bu yıl, asgari ücretin 1,5 katına kadar ücret alan işçiler için asgari ücret desteği sağlanacak.

2019 yılının Ocak ayında asgari ücret desteği almak isteyen işyerinde, geçen yılın aynı ayında 3060 TL ve bu rakamın altında ücret alan kaç işçi çalıştığına bakılacak. 2018 yılı Ocak ayında bu kapsamda 10 işçi çalıştıran bir işyeri için bu yıl 10 işçi üzerinden asgari ücret desteği sağlanacak. Eski uygulama devam etseydi, geçen yılın aynı ayında 4060 TL ‘ye kadar ücret alan işçiler için destek sağlanacaktı.

Yeni kanunda yapılan bu değişiklikle, asgari ücret desteği verilen işçi sayısı azaldı fakat destek tutarı artırıldı. 3 sene boyunca işçi başına 100 TL olan destek tutarı, toplam işçi sayısı 500 ’ün altında olan iş yerleri için 150 TL ‘ye yükseltildi.

İşçi Çıkaranlar Bu Destekten Yararlanamayacak

Bu sene uygulanacak asgari ücret desteğiyle alakalı kanun maddesine önemli bir ekleme yapıldı. 2019 yılında destekten yararlanacak işletmelerin işçi sayısının, bir önceki yıl aylık bazdaki en düşük işçi sayısının altına düşmemesi gerekiyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse geçen yıl Şubat ayında 7, diğer aylarda 9 işçi çalışmış olan bir işyerinde bu yıl 6 işçi çalıştırılıyorsa asgari ücret desteği verilmeyecek.

Bu sene kurulan şirketler ile daha önce kurulduğu halde 2018 yılında hiç işçisi olmayan işyerleri ise bu yıl çalıştırdıkları tüm işçiler için destekten yararlanabilecekler. Asgari ücret desteğinde işçiye bir ödeme yapılmıyor, işverenin ödemesi gereken diğer primlerden mahsup ediliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir