Evleneceklere Devlet Desteği Ödemeleri

Evleneceklere Devlet Desteği Ödemeleri

Evleneceklere devlet desteği ödemeleri başlıyor. Evlilik hayali kuranlara ve evlilik hazırlığı yapanlara müjdeli haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ‘tan geldi. Bakan Selçuk, “Evlenecek gençlere çeyiz hesabı desteği başvuruları 17 Nisan tarihinde başlıyor. İlk ödemeler Mayıs ayı içerisinde yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Evleneceklere Devlet Desteği Ödemeleri

Çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara başvuruların 17 Nisan’ tarihinde başlayacağını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ilk ödemelerin ise Mayıs ayı içerisinde yapılacağını duyurdu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini belirtti.

22.344 Kişi Çeyiz Hesabı Açtı

Bakan Selçuk, 15 farklı bankada 22.344 katılımcının Çeyiz Hesabı açtığını ifade etti. Çeyiz Hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerekiyor. Kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları halinde Devlet Katkısı ödemelerini alabilecekler. 18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından da çeyiz hesabı açılabiliyor.

Çeyiz Desteği Almak İçin Ayda 155,26 TL Yatırmak Mümkün

Evleneceklere devlet desteği ile alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk bu yıl için Çeyiz Hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155,26 TL, üst limitin ise 1.552,65 TL olduğunu belirtti. Bakan Selçuk; 3 aylık ödemeyi seçenlerin 3 ayda bir bu rakamların 3 katını yatırabileceğinin de altını çizdi.

Maksimum Devlet Katkısı 9000 TL ‘ye Çıktı

Çeyiz hesabı ile yeni bir yuva kurmayı düşünen gençleri tasarruf etmeye teşvik etmek ve biriktirdiği meblağa belirli bir oranda devlet katkısı sağlamayı amaçladıklarını belirten Bakan Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

” – 5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak Devlet Katkısı oranı % 20 ‘den % 25 ‘e, verilebilecek en yüksek tutar 5000 TL ‘den 9000 TL ‘ye

– 4 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı % 15 ‘ten % 22 ‘ye, verilecek en yüksek tutar 4.500 TL ‘den 7.500 TL ‘ye

– 3 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı % 10 ‘dan % 20 ‘ye, verilebilecek en yüksek tutar 4.000 TL ‘den 6.500 TL ‘ye çıkarılmıştır. “

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir