Eximbank Kredi Faizleri İndirildi

Eximbank Kredi Faizleri İndirildi

Ticaret Bakanından müjdeli haber geldi.. Eximbank kredi faizleri indirildi.. Bakan Ruhsar Pekcan: Türk Eximbak’ın kullandırdığı kredilerin faizlerini % 8,79 ‘a çektiğini duyurdu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yapmış olduğu açıklamada Ekim ayında ihracatın 16 milyar 336 milyon dolar olduğunu duyurdu ve KOBİ ve İhracaatçılara da müjdeli bir haber verdi. Pekcan, Türk Eximbank’ın KOBİ’lere ve ihracatçılara kullandırdığı kredilerdeki faizin bugün itibariyle % 8,79 ‘a düşürüldüğünü ifade etti.

Eximbank Kredi Faizleri İndirildi

İhracatçılar Birliği ‘nin Kayseri ‘de düzenlediği Ekim ayı ihracat rakamları toplantısına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı. Bu toplantıda ihracat rakamlarını açıklayan Bakan Ruhsar Pekcan, “Bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyorum. Türk Eximbank’ın KOBİ’lerimize ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindeki faiz oranını bugün itibarıyla % 8,79 ‘a çektik.” ifadelerini kullandı.

Ekim Ayı İhracatı 16,3 Milyar Dolar

Bakan Pekcan, konuşmasını şöyle sürdürdü; ” Bundan sonrada genel tercihler sistemine göre her türlü kontrolü yaptıktan sonra 3 gün içinde açıklamaya devam ediyoruz. TÜİK ile Bakanlığımız arasında fark bulunmamaktadır. Her iki veriler de paylaşılmaktadır. İhracatımız belli bir dinamizmde sürüyor. İhracat rakamlarımız Ekim ayında 16 milyar 336 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen sene ekim ayında 16 milyar 590 milyon dolar idi. Eylül ayına göre 1 milyar 116 milyon üstüne çıkmış durumdayız. İlk 10 aydaki kümülatif ihracatımız % 2,1 ‘lik artışla 148 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleşti. ”

Eximbank Kredi Faizleri

Dış Ticaret Açığı Azalıyor

2019 yılının ilk 10 ayında yüzde 13,2 daha az ithalat yapıldığını ifade eden Pekcan, İthalatımızın 172 milyar 71 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bakan Ruhsar Pekcan, dış ticaret açığının ise ilk 10 ayda % 55,6 oranında azalarak 23 milyar 228 milyon dolar olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir