Faizsiz Bankacılık ile Faizsiz Kredi Fırsatları

Faizsiz Bankacılık ile Faizsiz Kredi Fırsatları

Birikimlerini bankada değerlendirmek ya da kredi kullanarak bütçesini rahatlatmak isteyenler ancak bütün bunları dini hassasiyetleri olduğu için bankalardan yapamayanlar için Faizsiz Bankacılık ürünleri bir çıkış yolu teşkil ediyor. Hükümetin de destekleri ile sayısı artan Katılım Bankaları, dinimizin haram kıldığı faizli bankacılık ürünleri haricinde dini esaslara göre banka hizmetleri almak isteyenlere hizmet sunuyor.
Hepimizin bildiği gibi bankacılık tüm dünyada faiz sistemi üzerine inşa edilmiş bir finans şekli. Ancak dinimiz faizi haram kıldığı için dini hassasiyeti olan vatandaşlarımız dinimizin haram kıldığı bu ürün ve hizmetlerden yararlanmak istemiyorlar.. Ancak günümüz şartlarında pek çok kolaylık ve yenilik sunan bankacılık sistemi neredeyse vazgeçilmez konumda.. İşte bu durumda da Faizsiz Bankalar ve Faizsiz Bankacılık ürünleri devreye giriyor.
Günümüzde kredi kartı, havale/EFT, kredi gibi pek çok bankacılık hizmetini neredeyse kullanmayan yok.. Gelişen teknoloji ve hayatımızı çepeçevre saran şehir hayatı ile fatura ödemeden, para göndermeye, alışverişlerden ev ya da araba sahibi olmaya kadar sık sık bankalara yolumuz düşüyor.. Tüm bu işlemleri  faizsiz bankalarla dini hükümlere uygun çalışma koşulları ile yapmak da mümkün.. Bu durumda Katılım Bankaları bizleri hizmet vermek için bekliyor.

Katılım Bankaları hükümetin de destekleri ve özel ilgisi ile her geçen gün sayıları artarak daha çok ekonomik hayatımıza giriyor. Kamu bankaları olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da sektöre girmesi ile daha da güçlenen Katılım Bankacılığı’nın önümüzdeki yıllarda daha da hızlı büyümesi bekleniyor.. Son günlerde Halkbank’ın ve PTT’nin de Katılım Bankası kuracağı yönünde bilgiler geliyor.
Peki nedir bu Katılım Bankacılığı? Dinimize göre Katılım Bankaları her ihtiyacımızı faizsiz olarak karşılayabiliyor mu?  Bu sorunun cevabına evet diyerek cevap vermemiz mümkün.. Katılım Bankaları kuruluşları itibari ile tamamen faizsiz bir sistem üzerine yapılandırıldıkları için dinimiz vecibelerine göre hizmet verdiklerini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Diyanet yetkilileri de bu görüşe hakimler.
Bu konudan emin olduktan sonra Katılım Bankaları’ndan hangi hizmetleri alabileceğinizi merak edebilirsiniz. Katılım Bankaları kredi kartından, kredili mevduat hesabına, vadeli mevduat hesaplarından ticari kredilere, ihtiyaç kredilerinden taşıt ve konut kredilerine, fatura ödemeden çeke kadar tüm bankacılık hizmetlerini sunuyor. Bu da aklınıza gelebilecek her türlü bankacılık hizmetini Katılım Bankaları’ndan alabileceğiniz anlamına geliyor.
Ülkemizde şu anda Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans, Kuveyt Türk ve Albaraka Türk Katılım Bankacılığı hizmeti vermektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Hasan Doğan

Hasan Doğan Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir